1) Jak si připravit domácí prací prášek?

V dnešní době bezpečnosti a ochrany zdraví je dezinfekce prádla nezbytnou součástí našeho každodenního života. Musíme dbát na to, abychom zachovali čistotu a hygienu. Abychom vám napomohli k tomu, přinášíme vám praktické tipy a triky, jak dezinfikovat prádlo. Od chemických dezinfekčních prostředků po přirozená řešení, která jsou šetrná k vašemu zdraví i přírodě, najdete zde řadu efektivních způsobů, jak udržet své prádlo čisté a zdravé. Přečtěte si náš průvodce a posuňte se na novou úroveň zdravotní hygieny.
Jak dezinfikovat prádlo: Praktické tipy a triky

Praní prádla je neodmyslitelnou součástí péče o domácnost. Je to však proces, který není vždy úplně jednoduchý. Když si představíte kolik mikrobů mohou být v prádle, rádi byste věděli jak dezinfikovat prádlo. To je důležité zvláště v době, kdy jsme všichni pod vlivem pandemie koronaviru Covid-19. Čištění a dezinfekce prádla se nyní staly ještě důležitějšími než kdy dříve. V tomto článku se dozvíte, jak správně dezinfikovat prádlo a snížit tak riziko přenosu chorob.

Jaké jsou tipy pro dezinfekci prádla?

Použijte ten nejteplejší program

Jedním z nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů dezinfekce prádla je použití nejteplejšího pracího programu. V případě, že vám to stroj dovoluje, nastavte ho na nejlépe 60 °C a nejlepší bude, když nastavíte program, který má prodlouženou dobu praní. Vysoká teplota vody, kterou použijete, zabije většinu baktérií, virů a prachových roztočů. Pokud použijete nižší teplotu, zcela tak dezinfikovat prádlo nebudete schopni.

Dezinfekce pomocí bělidla

Dalším jednoduchým způsobem, jak dezinfikovat prádlo, je použití bělidla. Pokud máte v domácnosti bílé prádlo, bělidlo může být vaším verným pomocníkem. Pokud použijete bělidlo, je však důležité si uvědomit, že je to velmi silná chemikálie a není to pro každé prádlo vhodné. Pokud nejste jisti, zda je prádlo vhodné pro bělidlo, raději ho nechte být. Bělidlo ale dokáže zlikvidovat i nejstojatější skvrny a zároveň zabije řadu bakterií. V tomto případě postupujte podle výrobcem uvedených návodů pro použití bělidla.

Dezinfekce pomocí octa

Důležitým pomocníkem při dezinfekci prádla a zároveň šetrnou alternativou k bělidlu, je ocet. Jedna z nesporných výhod octa je, že nekazí barvy prádla a není tak agresivní jako bělidlo. Navíc, ocet dokáže uvolňovat vlákna z prádla a zdaleka nechává takové ostré pachy. Pro dosažení požadovaných výsledků přidejte do obvyklého množství pracího prostředku až 250 ml octa při posledním cyklu vymáchání. Pokud tuto značku překročíte, může být ocet na prádle viditelný.

Dezinfekce pomocí vodíku

Desinfekce pomocí vodíku je další účinnou metodou. Pokud máte doma nádobírku, kde máte k dispozici vodík, zkuste ho použít i k dezinfekci prádla. Vodík zabije všechny druhy bakterií, virů i plísní. Do posledního cyklu praní přidávejte asi kávovou lžičku vodíku a zvolte teplotu na 30 až 40 stupňů.

Použití vydezinfikovaného prádla

Když máte vydezinfikované prádlo, je důležité ho správně skladovat. Pokud skladujete prádlo s dalším prádlem, které nebylo dezinfikováno, může se opět kontaminovat. Proto se vyplatí mít pro vydezinfikované prádlo vlastní prostor, kde se skladuje. Pokud máte nálepky s kódováním, využijte této funkce a vytvořte tak pro dezinfikované prádlo novou kategorii.

Závěr

Dezinfekce prádla je důležitou součástí péče o zdraví a v době, kdy všichni bojujeme s pandemií, je ještě důležitější. V tomto článku jsme se dozvěděli o několika způsobech, jak dezinfikovat prádlo. Zdůrazněním je teplota, když nemáte bělidlo či ocet – běžným prostředkem je vodík, který sice je poměrně agresivní, ale účinný proti bakteriím. Je důležité pamatovat na to, že každé prádlo je jiné a proto je třeba postupovat podle výrobcem uvedených návodů. Výsledkem bude dezinfikované prádlo a větší zodpovědnost vůči svému zdraví a zdraví okolních lidí.

Podobné příspěvky