Obchodování s cennými papíry zahrnuje řadu složitých aspektů, které musí být pečlivě přemýšleny a zvažovány. Jedním z nich je tzv. wash sale, což je situace, kdy investor prodejem hodnotových papírů vystavuje nárok na ztrátu, ale současně si stejné nebo podobné papíry kupuje zpět. Tato praxe často vzniká v důsledku snahy minimalizovat daňovou povinnost, ale může být problematická, pokud není provedena správně. Jak tedy správně počítat tzv. wash sale při obchodování s cennými papíry? To se dozvíte v tomto článku.
Jak počítat tzv. wash sale při obchodování s cennými papíry
Investování na burze je náročná, ale zároveň i velmi zajímavá činnost. Abychom uspěli, je nutné mít nejen zkušenosti, ale i znalosti, které nám umožní řídit se správnou cestou. Jedním z klíčových témat, které si musíme osvojit, je tzv. „wash sale“. Co to je a jak to ovlivňuje naše investice?
Co znamená „wash sale“?
„Wash sale“ v překladu znamená „praní prodejů“. Tento pojem se používá v situaci, kdy investor prodá cenný papír za ztrátu a zároveň nákup téhož papíru (nebo podobného papíru) v rámci 30 dní před nebo po tento prodeji. V takovém případě se ztráta z prodaného papíru nemůže započítat do daňového základu. Jinými slovy, ztráta neplatí.
Tuto strategii využívají někteří investoři, když chtějí získat daňovou výhodu. Tento postup je ale proti pravidlům IRS (Internal Revenue Service), což může vést k nejistotám, pokutám nebo jiným nepříjemnostem.
Jak počítat „wash sale“?
Pokud prodáte na burze cenný papír se ztrátou, musíte si všímat následujícího:
- Prodávaný papír
- Cena, za kterou jste prodali papír
- Datum prodeje
- Cena, za kterou jste prodali papír (v případě, že jste ho zakoupili během posledních 30 dní)
- Datum, kdy jste zakoupili papír (v případě, že jste ho zakoupili během posledních 30 dní)
Důležité je vědět, že podobné cenné papíry se považují za „stejné“ papíry. Například, když prodáte akcie společnosti A se ztrátou a koupíte akcie společnosti B, které jsou od společnosti A odlišné jen mírně, stále se jedná o „wash sale“.
Jakmile máte tyto údaje, můžete použít vzorec pro výpočet daňové ztráty. Tento vzorec je následující:
Daňová ztráta = (cena za prodej – cena za nákup) – (ztráta z prodeje)
Pokud byste například prodali akcie společnosti A za 1000 Kč a stejnou akcii koupili za 1200 Kč (nebo podobnou akcii), vaše ztráta ve výši 200 Kč se nepoužije k daňovému odepisování. Místo toho si ji musíte uložit na pozdější použití.
Je možné „wash sale“ legalizovat?
Naštěstí, přestože „wash sale“ je proti zákonům IRS, existuje způsob, jak legalizovat si výhodu. Stačí vyčkat 30 dní a až poté si koupit cenný papír, který jste prodali se ztrátou. Poté již můžete použít ztrátu k daňovému odepisování.
Tento postup má za následek prodloužení investičního cyklu, ale je to daleko lépe než riskovat problémy s daňovými orgány.
Závěr
„Wash sale“ je důležitý koncept, který musí každý investor poznat. Chápání tohoto konceptu může pomoci investorům optimalizovat své daňové povinnosti a zlepšit celkový výsledek svých investic. Nicméně, neplánovatelné používání této strategie může vést k vážným daňovým problémům, proto je vždy důležité se řídit pravidly IRS a využívat metody legalizace „wash sale“.