Většina z nás se každodenně setkává s drobnými úrazky, které mohou způsobit podráždění nebo dokonce zanícení oka. Chcete-li zabránit komplikacím a rychle se zbavit nepříjemného pocitu, je důležité vědět, jak si správně vypláchnout oko. S návodem, jak postupovat efektivně a bezpečně, se seznámíte právě v tomto článku.
Jak si vypláchnout oko správně a efektivně
Každý z nás se někdy potýkal s nepříjemným pocitem v oku. Může to být způsobeno nějakou špínou nebo prachem, nebo dokonce cizím tělesem, které se do oka dostalo. Vypláchnutí oka je rychlý a snadný způsob, jak se toho zbavit. V tomto článku se dozvíte, jak vypláchnout své oko správně a efektivně.
1. Příprava na vypláchnutí oka
Před vypláchnutím oka si umyjte ruce pomocí mýdla a teplé vody. Dbejte na to, aby se do oka nedostaly žádné bakterie nebo nečistoty. Poté si připravte sterilní roztok fyziologického roztoku, nebo destilované vody. Pokud nemáte k dispozici fyziologický roztok, můžete namíchat roztok na bázi soli. K tomu stačí rozpustit jednu čajovou lžičku soli v jednom litru vody. Tento roztok je jemný, ne dráždí oči a má antibakteriální účinky.
2. Vyplachování oka
Lehněte si na záda a nakloňte hlavu dozadu. Neotevírejte oči a snažte se uvolnit. Nasbírejte fyziologický roztok do malé nádoby, nebo si můžete koupit speciální vyplachovací kelímek. Pokud používáte nádobu, najděte si pomocníka, aby Vám pomohl s vyplachováním.
Pokud máte cizí těleso v oku, použijte pinzetu, aby jste ho odstranili. Pokud není možné ho odstranit, nesnažte se s tím nic dělat a vyhledejte odbornou pomoc.
Lehkým stiskem hrdla nádoby, nebo kelímku pomalu a jemně vylijte roztok do oka. Při tomto procesu se Vám může stát, že roztok bude vytékat z oka, proto používejte při vyplachování dostatečné množství tekutiny. Pokud máte pocit pálení, nebo si všimnete jakékoliv podráždění, přestaňte okamžitě a vyhledejte odbornou pomoc.
3. Co dělat po vypláchnutí oka
Po skončení vyplachování si párkrát zavřete oči, abyste se zbavili přebytečné tekutiny. Nenamáčejte oko do ručníků, ale nutkavě si osušte koutek oka. Pokud máte pocit napětí na oči, nebo lehké pálení, můžete si na několik minut na oči přiložit studený obklad.
4. Kdy vyhledat odbornou pomoc
Pokud máte po úrazu ještě nějakou dobu problémy s viděním, pálení oka neustává nebo se objevily po vyplachování jemné trhlinky a pošpinění, je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Při některých zraněních může být nutné vypláchnout oko správnou cestou, kterou dokáže ošetřit odborník.
5. Jak se chránit proti zranění oka
Aby jste se chránili před zraněním oka, doporučujeme nošení ochranných brýlí. Tyto brýle chrání oko před prachem, drobnými tělesy, ale také UV zářením. Pokud se chystáte pracovat s nebezpečnými látkami, nebo se chystáte v pracovním prostředí s nebezpečnými stroji, nenechávejte svoje oči bez ochrany. Chráníme-li své oči během práce, můžeme preventivně předejít velké bolesti, nebo dokonce oslepnutí.
Závěr
Vypláchnutí oka je jednoduchý a rychlý způsob, jak se zbavit nečistot, cizích těles, nebo nežádoucí látky v očích. Může to být nepříjemné, ale pokud to učiníte správně, pomůže Vám to předejít špatným následkům a zajistí Vám pokaždé zdravé a funkční oko. Pokud máte po úrazu problémy s očima neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc. Zkrátka, pečujte o své oči a pamatujte si, že prevence je vždycky nejlepší lék.