Většina lidí si myslí, že umytí rýže je jednoduchá záležitost. Nicméně, počet lidí, kteří mají potíže s hnědou rýží, může napovědět opak. Jakmile tedy zjistíte, že rýže se vám podařila úplně špatně a všechny zrnka se shlukly dohromady, je to varování, že jste pravděpodobně neudělali něco správně. Proto vám chceme dnes přinést návod, jak správně umýt hnědou rýži pro začátečníky, kteří chtějí ušetřit čas i nervy a uvařit si lahodnou a chutnou rýži bez problémů.
Jak správně umýt hnědou rýži: návod pro začátečníky
Hnědá rýže je jednou z nejzdravějších potravin na světě, plná vitamínů, minerálů a vlákniny. Avšak, mnoho lidí si tuto potravinu nechce kupovat, protože nevědí, jak ji správně umýt. My jsme tu, abychom vám přinesli návod a ukázali vám, jak snadno a rychle umýt hnědou rýži.
1. Vodu nechte volně téct
Především si dejte pozor, abyste nezapomněli, že hnědá rýže je jiná, než běžná bílá rýže. Na rozdíl od bílé rýže, hnědá rýže obsahuje ještě tzv. otruby, což jsou nejvíce vlákninové části zrna. Díky tymto otrubám se hnědá rýže nepodává již tak jemně jako bílá. Proto, když umýváte hnědou rýži, nedoporučujeme používat přímý tlak. Raději nechte vodu volně téct.
2. Nechejte rýži namáčet
Je důležité nechat hnědou rýži namáčet. K tomuto kroku je třeba hrníček srdcem. Na jednu část rýže si vezměte dvě části vody. Přidáte-li navíc špetku soli, zlepší se chuť a rýže bude měkčí.
3. Opatrně rozleptávejte otruby
Po namočení rýže je třeba ji opláchnout pod tekoucí vodou. Během této fáze se vám bude hodit větší nádoba, kde budete moci rýži důkladně promíchat. Hnědá rýže obsahuje otruby, a tak je důležité být opatrným a jemným a snažit se nepoškodit vnitřek zrna.
4. Přiveďte k varu
Nyní je třeba rýži uvařit. Pro hnědou rýži platí, že se musí delší dobu vařit než bílá rýže. Hodnota takzvaného času vaření na 1 hrnek rýže se pohybuje mezi 20 až 30 minutami. Rýži vařte podle receptu vašeho jídla.
5. Vyzkoušejte parní vaření
Jestliže preferujete zdravější variantu přípravy jídla, nechte se inspirovat možností varit hnědou rýži za použití páry. Parou vařená rýže ztrácí méně bílkovin, vitamínů a vlákniny.
6. Skladujte správně
Abychom zajistili dlouhodobě skladovatelnou rýži, rádi bychom na závěr zdůraznili, že je nutné používat suché skladovací boxy. Zvlášť pokud připravujete větší množství, nechte se inspirovat několika skladovacími možnostmi. Například používat těsnící obaly, speciální skladovací dózy, skladovací sáčky s ventilkem nebo alespoň rýži umístit do skladovací nádoby s pevným poklopem.
Závěr
Hnědá rýže je zdravá a chutná potravina, kterou žádný milovník zdravého životního stylu neodmítne. Využijte naše tipy, abyste zajistili maximální a především správné využití této výjimečné potraviny. Poté už stačí jen dodržovat všechny tyto nápodoby a vychutnat si skvělou chuť umyté a uvařené hnědé rýže.