Jak vyměnit nádržku na ostřikovače skla

V dnešní době jsou LEGO kameny stále oblíbenější hračkou nejen pro děti, ale i pro dospělé. Avšak, jakmile se staly součástí naší domácnosti, je důležité vědět, jak je správně vyprat, aby zůstaly čisté a nepoškozené. V tomto článku se zaměříme na to, jak správně vyprat LEGO kameny, a poskytneme vám užitečné tipy a triky.

Jak správně vyprat LEGO kameny a udržet je čisté

Co potřebujete?

Předtím než začnete vyprat LEGO kameny, vyberte si místo k práci, kde bude dostatek prostoru a můžete si rozložit vše, co potřebujete:

 • Velkou nádobu nebo lavor s horkou vodou
 • Běžné čisticí prostředky, jako je mýdlo nebo saponát
 • Měkkou houbičku nebo kartáček
 • Čistou utěrku nebo hadřík

Jak postupovat?

Pokud máte v ruce kameny z LEGO, které nejsou moc špinavé nebo mastné, stačí je protřít vlhkou utěrkou a nebo osušit ponořením v horké vodě a následném osušení.

Ale v případě, že LEGO kameny jsou silně znečištěné, postupujte následovně:

 1. Oddělte všechny LEGO díly, odstraňte potenciálně nebezpečné předměty, jako je žvýkačka, drobné kameny nebo hrací mince.
 2. Nasypte všechny LEGO kameny do velké nádoby nebo lavoru s horkou vodou a přidejte běžné čistící prostředky, například mýdlo nebo saponát.
 3. Poté důkladně promíchejte LEGO kameny v roztoku po dobu 10-15 minut, dokud se nevyčistí.
 4. Nakonec kameny vyjměte z vody a důkladně je opláchněte pod tekoucí vodou. Je třeba vypláchnout veškeré mýdlo/ saponát, aby se později nevytvářely skvrny na kamenech.
 5. Pokud jsou kameny ještě vlhké, nechte je vyschnout na vzduchu, nebo je osušte bavlněnou utěrkou / hadříkem. Není doporučováno používat fén na vlasy nebo sušičku na prádlo na rychlejší vysušení, protože může způsobit deformaci kamenů.

Speciální případy LEGO kamenů

Určité typy LEGO kamenů mají specifická pravidla čištění z důvodu jejich povrchové úpravy nebo materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Zde je několik tipů, jak na tyto případy:

Lepicí kameny

Lepicí kameny s plastovou povrchovou úpravou se čistí tak jako jakékoli jiné kameny z klasického sádrového materiálu. Používejte co nejméně dostupné vody, protože vlhkost může pomoci odstranit tenkou vrstvu lepidla na povrchu kamenů.

Luminous kameny

Speciální kameny, které svítí v temnotě, se dají vyčistit stejně jako ostatní kameny. Není nutné používat speciální prostředky, ale mějte na paměti, že příliš čistá voda může odstranit tenkou vrstvu světelného materiálu. Pokud chcete tyto kameny udržet co nejpůsobivější v tmavých podmínkách, doporučujeme je ukládat mimo sluneční světlo.

Kameny z recyklovaných materiálů

Pokud máte kriminalitu LEGO kameny za vás, můžete uplatnit následující trik, který vám umožní, aby vaše kameny vypadaly jako nové. Smíchejte v poměru 1:1 vodu a bílek a s tímto roztokem očistěte LEGO kameny. Tento postup je ideální pro udržení kamenů z recyklovaných materiálů co nejčistších.

Jak udržet LEGO kameny čisté a upravené

Následující tipy vám pomohou udržet vaše LEGO kameny čisté a stále v perfektní kondici:

 1. Pokud se vám LEGO kameny dostanou do kontaktu s pískem, drobnými kameny nebo jinými těžkými materiály, vysajte je. Nepoužívejte kameny jdoucí do pračky.
 2. Určete čas, kdy máte chtít LEGO kameny vyčistit. Pokud to děláte pravidelně jednou týdně, budete mít stále dokonalé kameny.
 3. Kameny můžete čistit bílkem. Rozmixujte bílek s vodou v poměru 1:3 a utřete kameny měkkou houbičkou s rozpustným mýdlem

Nesnažte se umýt LEGO kameny v pračce, ani je nedávejte do sušičky na prádlo. Tyto postupy mohou způsobit nedokonalou čistotu kamenů a vyčistit povrchovou úpravu.

Závěr

Čištění LEGO kamenů není těžké, ale požaduje určité postupy a správné použití čistících prostředků. Důležitým faktorem pro udržení vašeho drahého LEGO setu v perfektní kondici je pravidelná údržba. Následujte kroky uvedené v tomto článku a vaše LEGO kameny budou nejen čisté, ale také na dlouho zachovají svou krásu a zábavnost!

Podobné příspěvky