Jak prát Mitchell a Ness dresy - Tipy a triky

Vyrovnat se s praním peřinových přikrývek v přední pračce může být pro mnoho lidí úkolem. Peřiny mohou být voluminózní a náchylné k namačkání a deformacím. Navíc by se peřinovky měly prát správně, aby se zachovala jejich kvalita a prodloužil se jejich život. V tomto článku se podíváme na způsoby, jak správně vyprat peřinovku v přední pračce, aby zůstala čistá, svěží a pufrová.

Jak správně vyprat peřinovku ve přední pračce

Vyprání peřinovky je nutná a zároveň příjemná činnost. Peřinovky jsou podle svého střihu velmi objemné a během noci se v nich člověk může velmi zapotit. Proto jsou tím pravým místem pro nahromadění nečistot, bakterií a roztočů. Pokud peřinovku pořádně nevyperete, mohou se v ní uhnízdit nejen nepříjemné pachy, ale také různé bakterie a paraziti. Jak tedy vyprat peřinovku ve přední pračce a nezničit ji?

1. Zkontrolujte štítek

Před tím, než vložíte peřinovku do pračky, zkontrolujte štítek s informacemi o péči. Každá peřinovka vyžaduje jinou úpravu, a proto je důležité řídit se pokyny od výrobce. Většinou se peřinovky doporučuje prát při nižší teplotě, ale přesto dejte pozor na případné varování před sušením v sušičce, vyvěšením na slunci nebo použitím bělidel.

2. Odstřihněte zbylé vlákno

V peřinovce se po určité době začne uvolňovat nějaké to vlákno, tzv. péra. Je to přirozený proces a většinou se nejedná o žádnou vážnou záležitost. Pokud se ale některá peřina rozhodne ztratit na své velikosti a odstraní se více pírek, než je vhodné, je třeba odstřihnout vlákno na okrajích. Takto zabraňte tomu, aby se více takového materiálu uvolnilo během praní a poškodilo pračku.

3. Použijte správný program

Když máte již připravenou peřinovku, musíte přistoupit k výběru programu. Peřinovka je většinou pevná a objemná, proto je dobré vybrat program s nižší otáčkou. Pokud si nejste jisti, jaký program použít, podívejte se do návodu k pračce nebo přesvědčte se, zda má vaše pračka speciální program na praní peřinových výrobků.

4. Použijte méně prášku na praní

Při praní peřinovky méně znamená více! Krémovější a nižší množství detergentu udělá prádlo bílejší a z běžně používaného množství prášku tolik nezbude v peřině. To má za následek, že se peřina dokonale nevypláchne a při dalším použití se pachy v peřině hromadí. Proto dávejte pozor na objem, použijte méně prášku a úspěch bude zaručen!

5. Důkladně vypláchněte

Vypláchnutí prádla je velmi důležitým krokem, zejména při praní peřinovky. Pokud peřina zůstane v práškovém roztoku, mohou se na ní objevit bílé fleky a nedostatečně vypláchnutá peřinovka může mít nepříjemný zápach. Proto vždy důkladně vypláchněte peřinovky a po uplynutí programu nechte pračku odstát dalších 5-10 minut. Potom můžete pokračovat v dalších krocích výroby.

6. Sušte na suchém místě

Po odplavení peřinovky v pračce a jejím důkladném vypláchnutí již jen zbývá ji usušit. V zimě můžete peřinu pověsit na balkóně nebo prostě pověsit do koupelny, kde máte tepleji. V letní době se naopak peřinovky hodí vyvěsit venku, abyste zaručili maximální čerstvost. V každém případě je dobré peřinu nechat usušit na suchém místě, aby nezůstala vlhká a neplesnivěla.

Závěr

Pokud víte, jak správně nastavit program v pračce a máte příslušné doplňky, péřovou kobereček můžete bez problémů vyprat i doma. Stojí za to nechat si péřovou kobereček na radost 2-3 roky, než ho nechat zničit a koupit nový daleko dříve. Pokud totiž péřovou peřinu vysušíte na slunci, pověsíte ji na balkón nebo prostě prostorově nedostatečného suchého prostoru, mohou se pohmožděná péra snadno pokrčit, což se následně neprojeví pouze na objemu, ale také na pohodlnost.


Podobné příspěvky