Jak vyprat sedací polštáře

V dnešní době jsou pračky nezbytnou součástí každé domácnosti. Vyprání peřiny v pračce je jeden z nejčastějších úkolů, kterým si musíme v domácnosti poradit. Jak ale správně vyprat peřinu v pračce, aby zůstala čistá a hezká? V tomto článku se podíváme na nejlepší tipy a triky, jak na to správně vyprat peřinu, aby byla po vyprání jako nová.

Jak správně vyprat peřinu v pračce: tipy a triky

Proč je důležité prát peřiny?

Peřiny jsou nezbytnou součástí každé postele. Slouží k udržení tepla, pohodlí a hygieny. Proto je důležité peřiny pravidelně prát, aby se zabránilo hromadění bakterií, prachu a alergenů.

Co je potřeba k praní peřin?

Pro praní peřin budete potřebovat:

 • Pračku s větší nádobou (pro možnost volného pohybu peřin).
 • Čistidlo pro peřiny.
 • 5-6 tenkých ručníků.

Jak správně vyprat peřinu?

 1. Třepání peřiny

  Před vložením do pračky je dobré peřinu pořádně vytřepat, aby se zbavila odumřelých kousků pírka, prachu a nečistot.

 2. Výběr programu

  Pro praní peřin je nejvhodnější program s delším cyklem a nižší rychlostí odstředění, aby se peřiny nepoškodily.

 3. Množství peřin v pračce

  Do pračky nesmíte nacpat příliš mnoho peřin, jelikož by nedostaly dostatek prostoru k pohybu. Dvě peřiny jsou obvykle maximální počet.

 4. Čistidlo pro peřiny

  Do pračky vložte čistidlo pro peřiny podle návodu na obalu. Při výběru čistidla se ujistěte, že je určeno pro praní peřin. Pokud žádné takové čistidlo nemáte, můžete použít běžné tekuté nebo práškové čistidlo, avšak použití čistidla pro peřiny zaručuje lepší výsledky.

 5. Vyprání peřin

  Vložte peřiny do pračky a spusťte program. Pro nejlepší výsledky použijte vysokou teplotu a přidaný odměkčovač tkanin. Pokud vaše peřiny obsahují protialergickou úpravu, můžete přidat speciální přípravek, aby se tato úprava nezničila.

 6. Odstraňování vody z peřin

  Po dokončení praní, peřiny vyndejte z pračky a nechte je odpočinout několik minut, aby se odstranila přebytečná voda. Poté je opatrně zatočte a vložte do sušičky s několika tenkými ručníky. Tato metoda pomáhá předejít seskupení peří v jednom rohu.

 7. Sušení peřin

  Peřiny sušte na nižší teplotě a pomalu, aby se peří neseskupilo do jednoho místa. Během sušení pravidelně otevřete dveře sušičky a promačkávejte peřiny. Pokud je to potřeba, můžete vložit další tenké ručníky, aby se snížil tlak na peřiny.

 8. Konečné dotahování

  Po sušení peřiny vyndejte ze sušičky a pečlivě je zatočte, aby se z nich odstranily přebytečné chlupy a peří.

Závěr

V praní peřin neplatí toliko oplývání prostředky a vodou, jakost staličení pravý program a dodržování kočákých kroků při praní a sušení. Pokud dodržíte výše uvedené tipy a triky, můžete si být jisti, že vaše peřiny budou vždy čisté, pohodlné a hygienické pro další spánek.

Podobné příspěvky