Jak správně nastavit tlak u tlakového čističe

V dnešní době, kdy se většina lidí spoléhá na pračky, je ruční praní oblečení na ústupu. Nicméně, existují kousky oblečení, které vyžadují ruční praní, aby se zachovaly v dobrém stavu. Pokud nevíte, jakým způsobem máte takové oblečení správně vyprat, nebojte se, v tomto článku se dozvíte, jak pojmout jejich péči správně a získat tak co nejdelší životnost.

Jak umýt oblečení určené pouze k ručnímu praní?

Co to znamená, že oblečení je určené k ručnímu praní?

V dnešní době je stále běžnější, že se oblečení dává do pračky a člověk očekává, že ho pračka bez problémů vypráší. Nicméně některé kousky jsou stále vyrobeny z materiálů, které nenesou běžné automatické praní. To znamená, že pokud se takové oblečení vypračuje v pračce na běžných programech, může dojít k narušení materiálu, ztrátě barvy, nebo dokonce k poškození.

Oblečení určené k ručnímu praní bývá často označené speciálními značkami, nebo symbolem v podobě umyvadla s rukou v něm. Pokud se tedy setkáte s takovým nápisem nebo symbolem na štítku oblečení, je důležité si to uvědomit a oblečení umýt ručně.

Krok za krokem: Jak vyprat oblečení určené k ručnímu praní?

1. Vložte oblečení do vany nebo umyvadla

V prvním kroku je důležité zvolit dostatečně velkou nádobu, do které vložíte oblečení. Rada zní, aby oblečení nebylo zmačkané a dostalo se mu dostatečného prostoru. Vhodné jsou například vany, nebo velké umyvadla.

2. Nalijte teplou vodu

Oblečení umýváme v teplé vodě, ideálně okolo 30 stupňů Celsia. Pokud máte oblečení s nápisem „Ruční praní, studená voda“, nemusíte již vodu bezpodmínečně ohřívat. Zvolte ale spíše teplotu blíže studené vodě než k teplé, abyste svoje oblečení nepoškodili.

3. Přidejte prací prostředek

Pro umytí oblečení určeného k ručnímu praní nemusíte nutně použít speciální prostředky, ale je to vhodné. Pokud tuto volbu zvolíte, je důležité vzít v potaz typ oblečení a následně vybrat odpowiedni druh pracího prostředku. Obecně jsou vhodné prostředky s nižším pH, které jsou méně agresivní na materiály. Pokud nechcete používat chemické prostředky, můžete sáhnout třeba po sodovce, octu nebo tekutém Marseille mýdle.

4. Rozpusťte prášek vodou

Pokud máte prášek na praní, rozpusťte jej v části vaší teplé vody a přidejte do nádoby, kde máte oblečení.

5. Oblečení namočte

Oblečení nechte ponořené v teplé vodě s pracím prostředkem po dobu zhruba 10 minut.

6. Vymačkejte oblečení

Po uplynutí 10 minut vodou propláchněte oblečení a následně ho vymačkejte, ale ne vytlačujte. Stačí jemné stlačení, abyste odstranili přebytečnou vodu.

7. Propláchněte čistou vodou

Oblečení nechte ještě jednou pod proudem vody vymáchnout a poté ho lehce stlačte, a znovu odtraněte přebytečnou vodu a posuňte k poslednímu kroku.

8. Sušení

Oblečení pokládejte na místo, kde se dobře větrá, ale ne na přímé slunce. Abyste omezili krepatění oblečení, můžete ho vyždímat a rychleji vysušit.

Závěrem

Vyprání oblečení ručně není nijak složité a v podstatě nemá velký rozdíl o proti tomu, když si vyprávíte v pračce. Je potřeba si ovšem dát pozor, na označení s ručním praním a vybrat si správné prací prostředky. Pokud budete postupovat podle našich tipů, uvidíte, že se vám ubytí oblečení podaří úspěšně a bez problémů.

Podobné příspěvky