Vrkol je velice užitečný nástroj, který slouží především k hladkému zušlechťování dřeva. Aby však vrkol správně sloužil, je důležité jej pravidelně čistit. Právě zde může nastat problém – jak správně umýt vrkoli, aniž by se jeho dráty či kartáčové míčky zničily? Pokud si kladeš tuto otázku, zajímá tě téma čištění vrkolu, a hledáš osvědčené rady, pak právě pro tebe jsou určeny následující řádky. Naučíme tě, jak umýt vrkoli bez krepatění a jak se tak budou naše nástroje moci co nejvíce zpříjemnit používání!
Jak umýt vrkoli bez krepatění – 10 tipů jak na to
Vrkole je jedním z nejoblíbenějších zeleninových druhů v české kuchyni. Je výborný na polévky, dušené pokrmy, saláty a mnohé další. Bohužel, vrkole značně drsný povrch a lze ho velmi těžko umýt bez krepatění.
Pokud se Vám s tímto problémem potýkáte, máme pro Vás několik užitečných tipů, které Vám pomohou vrkole umýt snadno a rychle.
1. Dejte vrkole na misku s vodou
Jedním z nejlepších způsobů, jak vrkole umýt, je vyplnit velkou misku studenou vodou. Poté do misky vložte vrkole a nechte ho namočený po dobu několika minut. Při této metodě se zvolíte nejen drobné nečistoty, ale také odstraníte případné zbytky písku a hlíny.
2. Použijte kartáč
Pokud se Vám nepodaří odstranit nečistoty vodou, můžete použít kartáč. Vyberte si kartáč s měkkými štětinami a jemně s ním přejděte po povrchu vrkole. Kartáč vyčistí vrkole od nepříjemných zbytků, aniž by se na něm vytvořily škrábance.
3. Použijte octovou vodu
Octová voda je jedním z nejlepších čisticích prostředků na odstranění nečistot z vrkole. Více než čtvrtina objemu ořezaného celeru se namočí do nálevu z octa a vody, a nechá se tak po dobu 20 minut. Poté se vrkole dokáže mnohem lépe vyčistit a navíc bude mít i krásnější zelenou barvu.
4. Použijte citronovou šťávu
Citronová šťáva je dalším skvělým prostředkem na vyčištění vrkole. Do misky s vodou přidejte několik lžic citronové šťávy a nechte vrkole na chvíli namočený. Poté ho opláchněte pod tekoucí vodou. Vrkole bude čisté a voňavé.
5. Použijte kuchyňskou utěrku
Dalším způsobem, jak umýt vrkole, je použití kuchyňské utěrky. Vrlkole pečlivě otřete, dokud se zbavíte všech nečistot a zbytků. Buďte ale opatrní, abyste ho při otírání nezničili. Pokud máte doma bavlněnou utěrku, můžete ji navlhčit a použít k otírání.
6. Použijte strouhaný zázvor
Strouhaný zázvor je velmi účinný prostředek na odstranění nečistot a bakterií z vrkole. Do misky s vodou přidejte strouhaný zázvor a nechte vrkole namočené zhruba 20 minut. Poté ho opláchněte a usušte.
7. Použijte vodní perlivku
Vodní perlivku použijte k čištění vrkole. Používejte studenou vodu a navlhčete vrkole. Pak použijte perlivku a pečlivě vyčistěte každou část vrkole. Poté ho opláchněte pod tekoucí vodou.
8. Použijte olej a sůl
Olej a sůl jsou skvělé prostředky na odstranění nečistot z vrkole. Do směsi olivového oleje a soli vložte vrkole a prohánějte ho ve směsi několik minut. Poté ho nechte působit po dobu asi hodiny. Opláchněte ho vodou a je hotovo – vrkole bude krásně čisté.
9. Použijte sodu bikarbonu
Do vody s přidanou sodou bikarbonou dejte vrkole a nechte ho namočené zhruba 15 minut. Poté ho opláchněte pod tekoucí vodou. Sodou bikarbonou lze snadno vyčistit i všechny další zeleninové druhy.
10. Použijte houbu
Houbu používejte pouze na čištění vrkole, nikdy na jiné druhy zeleniny. Houbu namočte do vody a pečlivě vyčistěte celý povrch vrkole. Poté ho opláchněte pod tekoucí vodou.
Závěr
Jak vidíte, umýt vrkole bez krepatění je možné – stačí použít správné prostředky. Vyzkoušejte některý z těchto tipů a Vaše vrkole bude krásně čisté, voňavé a připravené na další využití do vašich oblíbených receptů. Nezapomeňte ale, že i přesto že je vrkole dobře vyčištěno, může obsahovat malá množství písku, proto mějte na pozoru a pozorně si ho prohlížejte před konzumací.