Jak správně vyprat fotbalový dres: postup krok za krokem

Vrátit se z benzínové stanice s několika skvrnami od protrženého čerpadla na oblečení nejspíše nikomu nevyhovuje. Benzin je totiž poměrně těžko odstranitelný z textilu a může zanechat trvalé následky na vašem oblíbeném kousku. Pokud jste se ocitli v této situaci, není nutné zoufat. Existuje několik způsobů, jak vyprat benzin z oblečení. V následujícím článku se dozvíte, jak na to.

Jak vyprat Benzin z Oblečení: Návod a Tipy

Vyprání benzinu z oblečení je zpravidla docela náročná záležitost. Pokud totiž nevíte, jak na to, můžete tím spíš způsobit mnohem větší škodu, než je samotné znečištění. V následujícím článku si proto povíme, jak vyprat benzin z oblečení bez toho, aby vás to stálo příliš mnoho námahy a peněz.

1. Co je to benzin a jak působí na oblečení?

Benzin – neboli lehková nafta – je hojně využívaná látka, která slouží nejen jako palivo pro motorové vozidla, ale najdete ji také v různých druzích rozpouštědel a čistících prostředcích. Benzin však patří mezi velmi silné látky, které mohou vážně poškodit nejen vaše oblečení, ale také vaši pokožku.

Benzin proniká do textilních vláken, kde způsobuje rozpouštění, odstraňování a deformaci materiálu. V důsledku toho mohou být vlákna vašeho oblečení zničena nebo ztrácet svůj původní tvar a barvu. Pokud nevyprášete benzin z oblečení včas, můžete se s jejich Úplnou nepoužitelností rozloučit navždy.

2. Jak vyprat benzin z oblečení pomocí speciálních prostředků?

Existují různé prostředky, které jsou k dispozici pro vyprání benzinu z oblečení. Pokud tedy toužíte po rychlém řešení tohoto problému, můžete se rozhodnout pro použití těchto speciálních prostředků. Některé z nich jsou následující:

a) OdMASTĚXL

Odmastěxl je ve většině případů velmi účinným řešením pro odstranění benzinových skvrn z oblečení. Stačí nanést kapku na skvrnu, nechat jej působit několik minut a potom skloubit nečistotu smývat tekoucí vodou.

b) Aceton

Aceton je dalším účinným řešením, které můžete použít k odstranění benzinu ze svého oblečení. Stačí namočit vatový tampon do acetonu a poté ho aplikovat na skvrnu. Skvrna pomalu zmizí a vy si můžete být jisti, že oblečení je znovu použitelné.

3. Jak vyprat benzin z oblečení pomocí přírodních prostředků?

Pokud z nějakého důvodu potřebujete vyprat benzin z oblečení bez použití chemických prostředků, můžete vyzkoušet i přírodní řešení. Ty jsou obecně bezpečné a zároveň nejsou tak nákladné.

a) Sůl

Do vroucí vody dejte 2 lžíce soli a poté do ní namočte skvrny s benzinem. Nechte 10 minut působit a poté opláchněte své oblečení v čisté vodě. Skvrny na vašem oblečení by měly být viditelně menší.

b) Ocet a citronová šťáva

Tuto směs můžete použít k odstranění skvrn z benzinu ze svého oblečení. Sloučte 2 lžíce citronové šťávy a 1/3 šálku octa, následně naneste na poškozené místo. Nechte působit po dobu 10-15 minut a následně vypláchněte ve vodě.

4. Jak předejít benzinovým skvrnám na oblečení?

I když není možné úplně předejít skvrnám ze spadaného benzinu na oblečení, dá se to o porování ztížit. Existují návody na to, jak se benzinovým skvrnám vyhnout:

a) Zkuste použít nosek na čepici uzávěru benzinové nádrže

Máte-li benzínovou čepici, určitě je nasazujte na každou benzínovou nádrž. Jistě, někdy to může být rozhodující okamžik, ale jistě se vyplatí si vzít čas a nasadit ji.

b) Zkuste použít plastovou rukavici

Pokud nechcete použít nosek, můžete použít také plastovou rukavici. Toto především platí při dotýkání výfuku při motocyklové jízdě jako dalším vhodným trikem.

c) Použijte plenku ke chrání oblečení

Velmi prověřená a vyčkávaná metoda pro ochranu oblečení (zejména během mechanických prací) je použití plenky. Plenka velmi dobře ochrání pánská trička a dámské halenky před nečistotami.

Závěrem tedy můžeme říct, že vyprání benzinu z oblečení není nijak jednoduchým úkolem. Pokud neznáte správné postupy, můžete si své oblečení úplně zničit. Pokud se ale rozhodnete postupovat podle výše uvedených tipů a triků, můžete být jisti, že benzin se z vašeho oblečení jednoduše vyprává a vy si tak můžete užít své čisté a voňavé oblečení jako dříve.

Podobné příspěvky