Jak ocet dezinfikuje prádlo?

Neperte prádlo na Nový rok – zvyk, kterým se řídí mnoho lidí po celém světě. Tento zvyk spočívá v tom, že se před Novým rokem nesmí prát prádlo, aby se nevypraly štěstí a štěstí z předešlého roku zůstalo s rodinou i v novém roce. I když je to tradiční zvyk, stále věříme, že má mocný vliv na naše životy a dává nám naději, že nastávající rok bude plný štěstí a úspěchu.

Neperte prádlo na Nový rok: zvyk, kterému stále věříme

Co to vlastně znamená?

V české tradici se udržuje zvyk, který říká, že by se nemělo prát prádlo na Silvestra či na Nový rok. Důvod pro toto tvrzení se může zdát záhadný, ale pravdou je, že lidé se řídili astrologickými, magickými a náboženskými zvyky.

Zvyk nepřát prádlo na Nový rok pochází ze starého lidového rčení: „Ať je prádlo co je, odlož jej do vody jenom se lutuje, ať se štěstí nám uštědřuje.“ Znamená to, že se zboží, které by mohlo přinést smůlu, má odrovnat tím, že se do něj nacpe několik zrn rýže, nebo se dá do nádoby s vodou a nechá se odplavit příští den.

Historie zvyku

Tento zvyk praní prádla na Silvestra má své kořeny v dobách, kdy mohlo být něco zlého spojeno s nevěstou, která by se vdávala v následujícím roce. Paní domu by tedy 31. prosince neprala prádlo, aby nezpůsobila neštěstí této ženě. Tento zvyk se rozšířil po celé střední Evropě, jelikož se věřilo, že pokud se nepřeprádne nic, co bylo na sebe naloženo v roce zániku a není tolik čisté, jak by mělo být, nebudou nové začátky poznamenány nečistotou a neštěstím.

Moderní výklad

Je pravda, že v dnešní době jsou tyto zvyky méně rozšířené a že se lidé již neřídí podobnými prastarými způsoby. Moderní výklad tohoto zvyku přímo neexistuje, ale může se jednat o to, že se nový rok chová jako určitá mezník a právě tohle lidé využívají a snaží se se vším naložit načisto. Zároveň, při praní prádla se používá mnoho vody, a proto by mohlo být tímto způsobem snižováno spožitkem zemských zdrojů.

Závěr

I když se člověk nemusí řídit starými zvyky, stále existuje mnoho lidí, kteří tomuto požadavku dodržují. Pokud patříte k těm, kteří se řídí tímto zvykem, není nutné se mu vzdávat – můžete si ho ponechat jako součást vaší novoroční tradice. A pokud ne, nebojte se – rok 2022 není zatížen žádnými stereotypy ani předsudky, a tak si můžete prát prádlo i na Silvestra, pokud budete chtít.

Podobné příspěvky