Jak správně čistit Blundstone boty?

Většina žen má ve své šperkovnici několik kousků oblíbených šperků, které jim poskytují radost a pocit krásy. Nicméně, často se může stát, že šperky ztrácejí svůj původní lesk a vypadají nevzhledně. V takovém případě je dobré mít po ruce domácí čistič šperků, který je efektivní a bezpečný pro všechny druhy šperků. V dnešním článku se dozvíte, jak si takový čistič jednoduše vyrobit sami doma.

Jak si vyrobit domácí čistič šperků?

Každý, kdo nosí šperky, ví, že čas od času je třeba je vyčistit. Někdy se však může zdát obtížné najít vhodný čistič, který by neublížil šperkům a zároveň je dokonale vyčistil. Proto existuje mnoho způsobů, jak si doma vyrobit účinný čistič šperků z běžných věcí, které máte snadno po ruce.

Jakým způsobem se šperky znečišťují?

Předtím, než se podíváme na různé druhy domácích čističů šperků, je důležité si uvědomit, jak se šperky vlastně znečišťují. Kromě toho, že šperky ztrácí lesk a vypadají špinavě, hromadí se na nich také mastnoty, prach, zbytky kosmetiky a kožní maz.

Korozivní látky z prostředí a z potu také mohou mít negativní vliv na některé kovové šperky. Trvalý kontakt mezi korozivními látkami a šperky může způsobit nejenom ztrátu jejich lesku, ale i vážně poškodit kovovou část šperku.

Domácí čistič šperků z běžných věcí v kuchyni

Pokud chcete vyrobit domácí čistič šperků, určitě nemusíte chodit do obchodu. Mnoho běžných věcí, které máte zřejmě již v kuchyni, se totiž dají použít jako účinné čističe šperků.

Jedním z nejznámějších a nejjednodušších domácích čističů šperků je směs sody bikarbony a teplé vody. V misce smíchejte dvě lžičky sody bikarbony s teplou vodou, dokud se nerozpustí. Potom do nádoby ponořte šperk a nechte jej namočený asi patnáct minut. Poté ho vyjměte a osušte kuchyňskou utěrkou.
Pokud je šperk velmi špinavý, můžete si zkusit a na místo vody přidat jednu lžičku tekutého mýdla na ruce. Opět nechte šperk namočený až patnáct minut a poté ho vyndejte a otřete.

Dalším domácím čistícím prostředkem šperků je prostředek na čištění skla. Stačí do teplé vody přidat trochu prostředku na čištění skla, a do této směsi ponořte šperk. Po patnácti minutách vytáhněte šperk ze směsi, jemně osušte a uvidíte, jak se jeho lesk vrátí.

Čištění stříbrných šperků

Stříbrné šperky prakticky vyžadují vždy nějakou formu čištění, jelikož se na nich často objevuje povlak. Povlak může mít mnoho příčin, jako jsou korozivní látky, oxid uhličitý, pot nebo pouhý fakt, že šperk leží ve své krabici příliš dlouho. Pro stříbrné šperky je nejlepší použít domácí čistič, který by měl být vhodný pro stříbro a neublížit mu.

Například voda a citronová šťáva jsou účinnými čističi stříbrných šperků. Sklenici s teplou vodou a lžičkou citronu smíchejte a do ní ponořte stříbrný šperk. Nechte ho namočené asi deset minut. Poté ho vyjměte a otřete měkkou utěrkou.

Čištění zlatých šperků

Zlaté šperky jsou všeobecně považovány za nejtrvanlivější a nejméně náchylné k povlaku a skvrnám, nicméně také vyžadují čištění. Zlaté šperky mohou být čištěny běžnou solí a horkou vodou. Do hrnku vložte lžičku soli, zalijte vroucí vodou a do této směsi horkou vodu ponořte zlatý šperk. Netečte jej až 10 minun. Poté ho vlažnou vodou oplachněte a do sucha utřete.

Závěrečné myšlenky

Nyní už víte, že na domácí čištění šperků není potřeba utrácet mnoho peněz. Běžné věci, které máte v kuchyni, si totiž dokáží s vyčištěním šperků poradit. Nicméně, než přistoupíte k čištění, je třeba si uvědomit, jaký druh šperků máte, a jaké jsou jeho čistící potřeby.

Některé čištění mohou být příliš agresivní na kovové šperky nebo šperky různých materiálů. Proto je třeba se ujistit, že používáte domácí čistič šperků, který bude šperky čistit, aniž by je poškozoval. Zbytek záleží jenom na vás a na vašem osobním vkusu, kterým způsobem čištění se bude líbit víc.

Podobné příspěvky