Jak čistit candáta: nejlepší postupy a tipy

Jak čistit candáta: nejlepší postupy a tipy

Candát je krásná ryba, kterou obdivuje mnoho rybářů. Je však také známý svým těžkým čistěním. Pokud si nejste jisti, jak se o svého candáta postarat, správným čištěním můžete způsobit, že se z úlovku stane nepoživatelná masa. V tomto článku vám představíme nejlepší postupy a tipy, jak čistit candáta bez zbytečného námahy a rizika poškození masa.
Jak čistit candáta: Nejlepší postupy a tipy

Candát je požírač ryb, který obývá české a evropské vody. Je to oblíbená ryba mezi rybáři, ale čištění candáta může být náročné a časově náročné. V tomto článku si půjdeme podrobněji projít postupy a tipy, jak čistit candáta.

Postup 1: Otevření břicha

Prvním krokem k čištění candáta je otevřít jeho břicho. K tomuto účelu bude potřeba dobrý, ostrý nůž s délkou asi 15 cm. Posaďte se s candátem na místě, kde je dostatek prostoru a světla. Položte rybu tak, aby hlava byla od vás a břicho nahoru. Nůžem opatrně nakrojte břicho pod prsními ploutvemi a prosekávejte k řitní ploutvi tak, aby jste oddělili kůži. Ujistěte se, že nůžem cvaknete jen o málo na páteři a vyhněte se poškození střev.

Postup 2: Odstranění vnitřností

Jakmile máte břicho candáta otevřené, odklopte jej stranou, abyste zjistili umístění vnitřností. Pokud ryba byla ulovená a nemáte v úmyslu ji použít k jídlu, můžete vnitřnosti jednoduše vytáhnout. Pokud chcete rybu konzumovat, můžete plachty s nanesenou krví a střeva vyjmout ručně nebo pomocí pinzety. Celé toto odstranění vnitřností by mělo být opatrné, aby se ryby nepoškodily.

Střeva, uzlíky a mlíčí by měly být pečlivě odstraněny. Pokud chcete, aby byly ryby co nejčistší, můžete použít škrabku na škrabání střev. Opatrně ostříhejte i červenou krevní terkotu, která se nachází u páteře.

Postup 3: Odstranění hlavy

Většina lidí v České republice se u candáta rozhodne odstranit hlavu, aby tento proces byl snadnější. Pokud se rozhodnete odstranit hlavu, musíte ji oddělit jak nejlépe umíte a bez toho, aby se vlákna a bílkoviny stále držely na těle ryby. Mnoho lidí se s tímto postupem snaží vyhnout tak, že použijí silnou nůžku a odstřihnou hlavu těsně pod farním hrdlem.

Postup 4: Čištění kůže

Po odstranění vnitřností a hlavy přichází řada na odstranění kůže. Nejlepším způsobem, jak odstranit kůži z candáta, je použitím nůžky nebo zvláštního kůžičníku. Opět byste měli být opatrní, abyste odstranili kůži bez poškození masa ryb. Pokud si nejste jistí, jak odstranit kůži, zaútočte na youtube a vyhledat videa, která ukazují, jak postupovat.

Tipy pro čištění candáta

1. Použijte dobrý nůž: Nejlepším způsobem, jak vzít čistý a pěkný filet z candáta, je použití ostrého a silného nože.

2. Pořádná hygiena: Když pracujete s rybami, musíte dbát na hygienu, aby se zabránilo možnému šíření chorob a bakterií.

3. Odstraňujte zbytky: Pokud po sobě necháte zbytky masa, kostí nebo kůže, bude to přilákat myši a další zvířátka. Proto byste měli mít stůl z broušením, vířivou čerpadlem nebo ochranným krytem.

4. Dávejte pozor na čepel: Pokud používáte nůž pro čištění candáta, měli byste si dávat pozor, aby nedošlo k poškození ostří.

Závěr

Čištění candáta může být náročné, ale pokud budete postupovat opatrně a použijete tyto tipy, můžete získat kvalitní a chutné maso. Paměťte si, že nejdůležitější je bezpečnost a hygiena při čištění candátů, abyste nedošlo k poškození masa ryb a sami se nedostali do nebezpečí.

Podobné příspěvky