Vlastnit drahý kámen nebo šperk je mnohokrát spojováno s pocitem luxusu a exkluzivity. Avšak s touto vzácností také přichází zodpovědnost. Jakmile máte drahé kameny, musíte se o ně správně starat a udržovat je v co nejlepším stavu. Jak čistit drahé kameny tak, aby jejich krása a lesk nadále zářily, je otázka, na kterou si mnoho majitelů drahých šperků klade. Proto jsme pro Vás připravili několik užitečných tipů a rad, jak správně pečovat o Vaše šperky a udržet je v co nejlepším stavu.
Jak čistit drahé kameny: tipy na údržbu šperků
Pokud máte rádi krásné šperky s drahými kameny, musíte si uvědomit, že ty potřebují speciální péči. Správná údržba bude zajišťovat, že vaše šperky budou vypadat jako nové, a přitom budou mít stále hodnotu. Jak tedy čistit drahé kameny?
Jaké drahé kameny máte?
Než se pustíte do údržby šperků, je důležité vědět, jaké drahé kameny na nich máte. Každý druh kamene totiž vyžaduje jiný postup čištění. Například diamant, rubín a safír jsou velmi tvrdé kameny a není s nimi třeba zacházet tak opatrně jako s některými jinými druhy kamenů. Naopak, například ametyst nebo turmalín jsou mnohem měkčí a šetrným ošetřením potřebnější. Pokud nevíte, o jaké kameny se jedná, podívejte se na informace výrobce nebo je nechte posoudit odborníkem.
Co použít na čištění?
Ne každý čisticí prostředek se hodí na čištění drahých kamenů. Některé chemikálie by mohly kámen poškodit a snížit jeho hodnotu. Doporučuje se používat jemné mýdlo a vodu. Můžete také vyzkoušet speciální čisticí prostředky určené pro drahé kameny, které lze zakoupit u specializovaných obchodů. Je ale nutné si dávat pozor, aby byly prostředky kamenům přiměřené a nebyly agresivní.
Jak na to?
1. Připravte si misku s čistou vodou a pár kapek jemného mýdla, například tekutého z blankytných křišťálů.
2. Pokud máte šperk s kameny druhu perla, granát či korál, nenechávejte ho v mýdlové vodě déle než 15 sekund a ani jej nepotápějte do vody. Tyto kameny totiž nemají rády vysokou vlhkost.
3. Šperk nechte propláchnout pod tekoucí vodou a jemně jej osušte měkkým hadříkem. Nikdy neotírejte šperky neporézními hadry, jako jsou papírové ubrusy nebo polštářky na bodybuilding.
4. Pokud byl šperk vystaven silnému znečištění, můžete jej nechat ponořený několik minut v roztoku čisticího prostředku. Opět v případě, že víte, že jsou kameny chemicky odolné.
5. Poté ho opatrně osušte a vysušte kapesním fénem na studený vzduch.
Doporučení
1. Pokud se vám zdá některý kámen chrastící, je nutné jej co nejdříve dát do pořádku. To znamená, že nejprve odstraňte nečistoty a až poté kámen prohlédnete. Je možné, že se na něm něco odlepilo a kámen trčí příliš vysoko. V tom případě je nutné kontaktovat klenotníka.
2. Pokud chcete opravdově ochránit své klenoty, dbejte na jejich úklid. V prostředí, kde jsou klenoty uchovávány vystavovány, by neměly být změny v teplotách a vlhkosti, plyny a chemikálie. Zásadní vliv na zdraví drahých kamenů má také magnetické pole.
3. Je nutné pravidelně vkládat klenoty do speciálních měkkých krabiček. při manipulaci s nimi poskytují ochranu proti otlakům a dokáží zachovat krásu šperku. Podrně použijte na ochranu papírové nebo textilní krabice.
Závěr
Postupné namazání a poznamenání většinou vede k znehodnocení drahých kamenů a potřebě zásahu šperkaře. Naproti tomu jednoduchá a účinná údržba může prodloužit životnost šperku. Pokud tedy máte rádi krásné šperky s drahými kameny, měli byste je pravidelně čistit a udržovat. Pokud nevíte, jak se o ně správně postarat, neváhejte kontaktovat odborníka.