Jak dobře a efektivně vyčistit póry?

Pro milovníky tradičních pokrmů je litinová pánvička nesmírně důležitým nástrojem v kuchyni. Své dokonalé vlastnosti, jako jsou šíření tepla a přilnavost, jí však mohou být i na škodu. Nezapomeňte na správnou péči o svou pánvičku, aby jste v ní nadále mohli připravovat chutné jídla. V této článku Vám poradíme, jak správně čistit litinovou pánvičku a udržet ji v dobrém stavu co nejdéle!
Jak čistit litinovou pánvičku: nejlepší způsoby

Litinové pánvičky jsou skvělé pro přípravu jídla, protože rovnoměrně rozvádějí teplo a mohou vydržet roky. Nicméně, pokud nejsou správně ošetřeny a čištěny, mohou se stát špatnými a ztratit svou schopnost dobře vařit. V tomto článku si přečtete o nejlepších způsobech, jak čistit litinovou pánvičku a udržet ji v dobrém stavu.

Základní kroky pro čištění litinové pánvičky

Předtím, než se pustíme do podrobnějších způsobů čištění litinové pánvičky, je důležité si uvědomit základní kroky, kterými se musíme řídit a které zaručí, že pánvička zůstane v dobrém stavu. Prvním krokem je nesmazání pánvičky. Litina se nedoporučuje mýt v myčce na nádobí, protože to může poškodit její povrch. Namísto toho se doporučuje umýt ji ručně v teplé vodě a s použitím měkké houby nebo kartáče s měkkými štětinami.

Jakmile je pánvička očištěna, je důležité ji důkladně osušit a navrátit do sucha. Pokud pánvička zůstává vlhká, může se na ní usadit rez a poškodit ji. Důležité je také používat správné náčiní, aby se na povrchu pánvičky nezpůsobily škrábance nebo jiné škody.

Nejlepší způsoby, jak čistit litinovou pánvičku

Litinové pánvičky jsou skvělé, ale i tak jsou někdy náchylné na usazování mastnoty a nečistot, které mohou poškodit její povrch a omezit její výkon. Níže najdete nejlepší způsoby, jak čistit litinovou pánvičku, aby zůstala v dobrém stavu a mohla být používána po mnoho let.

Horká voda a kuchyňská sůl

Jednoduchý a levný způsob, jak čistit litinovou pánvičku, je použití horké vody a kuchyňské soli. Stačí nalít do pánvičky horkou vodu a přidat 1-2 lžíce soli. Poté nechte směs v pánvičce odpočívat po dobu 10-15 minut. Po této době pánvičku vysušte a osušte utěrkou.

Olivový olej a sůl

Další možností je použití směsi olivového oleje a soli. Smíchejte tyto dvě ingredience v poměru 3:1 a vytvořte pastu. Opatrně ji roztřete po povrchu pánvičky a nechte působit po dobu půl hodiny. Poté pánvičku opláchněte horkou vodou a osušte.

Soda bikarbona

Soda bikarbona je vynikajícím pomocníkem při čištění litinové pánvičky. Stačí smíchat sodu bikarbonu s vodou, aby vznikla pasta. Roztřete pastu po celém povrchu pánvičky a nechte působit po dobu několika minut. Poté pánvičku opláchněte horkou vodou a osušte.

Olej a sůl

Dalším způsobem je použití směsi olivového oleje a soli. Tento způsob je podobný jako u použití kuchyňské soli. Smíchejte olivový olej a sůl v poměru 3:1 a nanesete na povrch pánvičky. Poté jemně vytřete směs po celé pánvičce a nechte působit po dobu několika hodin nebo přes noc. Poté pánvičku opláchněte horkou vodou a osušte.

Jak odstranit rez

Pokud se na litinové pánvičce objeví rez, máte několik možností, jak ji odstranit. Jedním z nejúčinnějších způsobů je použití směsi octu a soli. Smíchejte bílý ocet a sůl v poměru 2:1 a roztřete směs po povrchu pánvičky. Nechte pánvičku odpočívat po dobu 15-20 minut a poté ji opláchněte horkou vodou a osušte.

Dalším způsobem, jak odstranit rez, je použití citrónu a soli. Nasekejte citrón a smíchejte s petite soli v poměru 2:1. Tuto směs nyní aplikujte na pánvičku a nechte ji působit po dobu asi jedné hodiny. Poté pánvičku opláchněte horkou vodou a osušte.

Jediný způsob, jak čistit litinovou pánvičku, neexistuje. Každá metoda má své klady a zápory. Důležité je si pamatovat na základní kroky a vybrat si způsob čištění, který je pro vás nejvhodnější. Pokud se o svou litinovou pánvičku postaráte, bude vám sloužit dlouhé roky a poskytne vám výborný výkon při vaření.

Podobné příspěvky