Čistota domova je důležitá pro naše zdraví a pohodu. Každodenní používání nábytku způsobuje jeho opotřebení a znečištění. Nejvíce používaným a tedy i nejvíce znečištěným místem na pohovce jsou polštáře. V této příručce se dozvíte, jak jednoduše a efektivně vyčistit polštáře na pohovce, aby vaše domácnost zůstala čistá a zdravá.
Jak čistit polštář na pohovce?
Polštáře na pohovce jsou běžně používaným předmětem v každé domácnosti. V průběhu času se mohou zašpinit a ztrácet svůj původní vzhled. Existuje několik způsobů, jak čistit polštář na pohovce, aby byl opět čistý a osvěžený. V tomto článku se podíváme na různé způsoby, jak čistit polštář na pohovce.
1. Odeberte povlak a vysušte polštář
Prvním krokem při čištění polštáře na pohovce je odebrání jeho povlaku. Pokud je povlak odnímatelný, jednoduše ho sundejte a umyjte v pračce podle návodu na štítku. Pokud není, postupujte dle následujícího postupu. Polštář musí být suchý. Pokud je mokrý, nejdříve ho nechte zcela vyschnout. Platí to i pro případ, že byl povlak odstranitelný.
2. Odstraňte skvrny přírodním čisticím prostředkem
Skvrny z kávy, vína, čaje a podobně můžete čistit pomocí sody bikarbony a octu. Stlačte vytvořenou pastu na skvrnu a nechte ji zaschnout, poté ji odeperte. Je vhodné před aplikací této metody prověřit, zda polštář a jeho povlak netrpí barvou, aby nedošlo k blednutí či vadnutí. Pokud se vám nepodaří odstranit skvrnu, zkuste použít speciální čisticí prostředek určený pro textilní materiály. Nanesete ho na skvrnu a necháte působit podle návodu na obalu a pak odstraňte.
3. Vyčistěte polštářní plnění
Pokud je v polštáři kromě povlaku i výplň, je nutné i tuto vyčistit. Vhodným prostředkem k tomu je vysavač s nástavcem na čištění textilií. Pokud nepomůže, můžete využít speciální čistící prostředky na kůži a textil. Nanesete na místo skvrny novou vrstvu výplně a opatrně otřete.
4. Dezinfikujte polštář
Zvláště pokud doma máte zvířata, je nutné polštář dezinfikovat – i když skvrny viditelné nejsou. Protože polštář není možné vložit do pračky, zkuste dezinfekci provést přírodními prostředky. Mnoho běžných potravin má dezinfekční účinky – například citron, ocet nebo esenciální oleje. Vložením polštáře do vakuového igelitu s vložením navlhčené tkaniny namočené do přírodního prostředku jej nechte působit několik hodin. Při této metodě je po čtvrt hodině vhodné tkaninu i polštář překlopena, aby se dostatečně protrhla.
5. Nasaďte povlak zpět na polštář
Jakmile je polštář čistý a osušený, nasaďte zpět jeho povlak. Pokud byla použita výplň, je vhodné ji před nasaďením seříznout a vyzkoušet, zda je polštář stejně plný jako před tím.
Čištění polštáře na pohovce se nevyplatí odkládat. Polštář, který je po několika měsících nepořádku a skvrnách nečistý, se stává zdrojem nejenom málo estetického dojmu, ale může také sloužit jako úkryt pro mikroby a usazovat se nevítaní hosté. S použitím výše zmíněných metod získáte opět čistý a svěží polštář.