Většina z nás má doma nebo v práci alespoň jeden ventilátor. A i když je průběžně čistíme, po nějaké době se na něm usadí prach a jiné nečistoty, což může vést k horšímu fungování a dokonce i k alergickým reakcím. Proto je důležité se naučit, jak správně čistit ventilátor, aby byl vždy plně funkční a čistý vzduch, který nám poskytuje, byl zdravý. V tomto článku se dozvíte, jak čistit prach na ventilátoru a jaké nástroje na to budete potřebovat.
Jak čistit prach na ventilátoru a udržet ho v dobrém stavu
Většina lidí si asi ani neuvědomuje, jak důležitý ventilátor ve vašem domě je, dokud se jednoho dne nezačne cukat a nevysvětlitelně vyprázdňovat své funkce. Ačkoliv se jedná o věc, kterou můžeme snadno přehlédnout, tyto malé zařízení jsou nesmírně důležité pro regulaci teploty a čistou kvalitu vzduchu v našich domovech.
Jedním z nejčastějších problémů, které ventilátorům hrozí, je nashromáždění prachu na jejich vrtuli. K čemu to může vést? K jakým následným problémům? V tomto článku se zaměříme na to, jak se správně postarat o ventilátor a jak si zajistit jeho dlouhou životnost.
Vysoušeče, stropní ventilátory, větráky a menší stolní ventilátory jsou často uloženy v místech, kde se rády hromadí prach a jiné nečistoty, jakými jsou například papírový prach po broušení, zbytky kouření, vlasové a kožní buňky atd. Tyto skutečnosti mohou mít za důsledek snížený výkonnost ventilátoru, což může vést ke zvýšené spotřebě energie a dokonce i k jeho výpadku.
Jak tedy zabránit tomu, aby se prach usazoval na větráku a zhoršoval jeho výkon?
1. Vypněte ventilátor a odpojte ho od energie
Většina dává přednost čištění ventilátoru, když je ještě připojený k zásuvce a funguje. To by však mohlo vést k vážnému poškození a dokonce i k nebezpečí úrazů. Vždy se ujistěte, že před jakýmkoliv zásahem jako první vypnete ventilátor od napájení.
2. Osvoboďte větrák od šroubů a příkladně odstraňte vrtuli
Pokud se jedná o střešní ventilátor, odšroubujte ho a položte na rovný povrch. Pokud jde o standartní stolní ventilátor, lehce vyklopte jeho vrtuli. U dnes modernějších ventilátorů tento krok může být těžší, a tak zvažte, zda se nedá raději použít vysavač s kartáčem. Pokud se vám u stropního ventilátoru nepodaří odšroubovat vrtuli, aplikuji dlouhou ruku a očistěte ji kartáčem z vnitřku z hlediska spojení mezi motorem a vrtulí. Pokud na vrtuli visí prach jako velká klubka, můžete ji opatrně vyčistit mýdlovým roztokem a lehce ji opláchnout vodou.
3. Použijte k čištění ventilátoru kartáč, vysavač nebo stěrku
Jak rychlý a snadný způsob to bude, závisí na typu ventilátoru, který používáte. Pokud se jedná o malý větrák, stačí mu často vyhovuje stěrka nebo lehký kartáč a jeho čištění trvá jen několik minut. U některých střešních ventilátorů nebo větráků velikosti parkoviště, by při běžném průběhu procesu byl ideálním výběrem vysavač s kartáčem. Kdy? Přesně zde. Případně můžete použít speciální vysavač pro čištění ventilátorů, který dokáže z díry vysát nejen prach, ale i vlasy, peří nebo větší kusy nečistot.
4. Použijte mýdlový roztok nebo sprej na čištění
Pokud se prach na vrtuli nebo jinde na ventilátoru nashromáždil v dostatečném množství, aby se jej nelze zbavit pouze kartáčem nebo vysavačem, použijte mýdlový roztok nebo speciální sprej k čištění ventilátorů. Pokud máte vrtuli opatrně odšroubovanou, můžete ji v klidu opláchnout vodou. Nezapomeňte však, že i na ventilátoru je nutné mít trošku opatrnosti a byť opatrný, což zahrnuje i nepoužívání kyseliny atd. Použitím výrobků pro nečistoty navíc riskujete, že by mohly poškodit povrch ventilátoru.
5. Uvolněte prach z ventilátoru a zkontrolujte jeho stav
Po očištění ventilátoru je dobré nechat zbývající prach vyfoukat z ventilátoru a zkontrolovat jeho stav. Pokud byl ventilátor čím dál starší a s náběhem starých komponentů, může být těsnější pobyt a čištění potřebné po rekonstrukci. V případě zvláštních požadavků může být nutné ventilátor po očištění rozebrat a opětovně namontovat.
6. Pravidelně čistěte svůj ventilátor
Pro účinné čištění ventilátorů, doporučujeme pravidelný postup. Doporučujeme mít po ruce míček na prach nebo vysavač s kartáčem, třeba i s teleskopickou rukojetí, a pravidelně každý měsíc pročistit vrtule koncového ventilátoru. Pokud se jedná o větší ventilátory, které jsou vystaveny prachovým a nevhodným podmínkám, očistěte je čtyřikrát za rok.
Údržba ventilátoru v performance a praktickém pojetí
Starost o ventilátor není žádnou vědecko-fantastickou disciplínou, skutečně však záleží na v projekci a údržbě. Pokud se o svůj ventilátor pravidelně starám, nebudu mít problémy s jeho výkonem. Může se také stát, že zjistíte jakékoliv závady a poruchy zařízení během pravidelné údržby, dokud nejsou rozmělnitelné. Protože ventilátor slouží především k ventilaci všech částí vašeho domu, jeho důležitost by neměla být podceňována. Odborníci se shodují, že pádnějším způsobem, jak udržet čisté vzduchy bez prachu, je pravidelná údržba ventilátoru. To neznamená, že se o něj musíte každý den starat, ale jistě byste měli na jeho údržbu myslet alespoň párkrát do roka. Jak někdy říkávali neotesanější lidé, správná údržba ventilátoru je nejlepší způsob, jak se ujistit, že vám bude sloužit na několik let.