Jak správně čistit malé mušle

V každé domácnosti je praní nezbytností a pračka s horním plněním se často stává neodmyslitelnou součástí vybavení. Díky tomuto typu pračky můžete mít větší kapacitu praní a celkově šetříte energii i čas. Nicméně, i tato pračka by měla pravidelně podstupovat čištění. Proto vám dnes přinášíme několik užitečných tipů a triků, jak čistit pračku s horním plněním, aby zůstala v dobrém stavu a vydržela co nejdéle.
Jak čistit pračku s horním plněním: Tipy a triky pro dokonalou čistotu

Pračka s horním plněním je skvělým pomocníkem při praní. Umožňuje snadnější a rychlejší manipulaci s prádlem, ale může se stát, že se do ní dostane nečistota, zbytky detergentu, vlasy a vlákna, které mohou vést k nepříjemnému zápachu, ale také mohou ovlivnit výkon a životnost pračky.

V tomto článku se podíváme na to, jak čistit pračku s horním plněním, abyste získali dokonalou čistotu a udrželi výkon vaší pračky.

Čištění nádoby na prádlo

Nádrž na prádlo může mít tendenci se zaplnit zbytky detergentu a nečistotami, a proto je důležité ji pravidelně čistit. Zapomeňte na ruční mytí, mikrovlnky a další „zaručené“ triky. Varianta, která opravdu funguje, je použití octa a sody. Postupujte takto:

1. Vložte do nádrže na prádlo asi 4 l horké vody, doplňte 400 ml octa a 200 g sody, zakloňte kryt.

2. Nastavte delší program a spusťte. Voda spolu s octem a sodou odstraní nejen zbytky detergentu, ale také baktérie a nepříjemný zápach.

3. Po dokončení cyklu odklopte kryt a nechte nejen nádrž na prádlo, ale také pračku několik hodin větranou.

Vnitřní čistění pračky

Pokud máte pocit, že pračka smrdí, je nejvyšší čas jí důkladně vyčistit také zevnitř. Úklid začněte tím, že odpojíte vodu, rozbalte výrobní dokumentaci a najděte údaje o rozmístění filtrů a krytů. Jakmile budete vědět, kde se skrývají, vše teprve začne.

1. Vyčistěte filtr a pojistku – tyto dva drobné dílky mohou být tím největším zádrhelem. Některé filtry lze také vymontovat a propláchnout vodou.

2. Vymontujte a vyčistěte dávkovač pracího prášku – zde mohou být zbytky prášku a vody, které mohou vést k vytvoření plísně.

3. Vyjměte bubínek – zkontrolujte, zda se uvnitř bubnu neukrývají cizorodé předměty, vlákna nebo obvazy od oblečení. Vnitřek poté osušte.

4. Vyčistěte pračku zevnitř – stejně jako u nádrže na prádlo použijte octový kyseliny a sodu, které odstraní nejen zbytky detergentu, ale také plísní a pachů.

Vanou a podlahu postříkejte octem

Jakmile jste dokončili čistění nádrže a vnitřku pračky, nevynechejte ani vanu. Použijte octovou kyselinu a vodu, namočte houbu a důkladně také vyčistěte sprchovou hlavicí a vodovodní kohoutek.

Pokud máte ještě drobné zbytky špíny na podlaze, zkuste ji postříkat octem a otřít pytlem nebo mopem. Octový roztok dokáže rychle rozpustit nečistoty a také dezinfikuje.

Jaké výhody přináší pravidelné čištění pračky?

Pravidelné čištění pračky znamená nižší riziko poškození a delší životnost. Díky menší tvorbě tuků a plísní bude vaše pračka pracovat efektivněji, což zase znamená menší spotřebu energie. Pokud máte alergické dítě, pravidelné čištění vám pomůže snížit riziko alergické reakce, neboť odstraní prach a bakterie, které se do pračky dostávají.

Jak vidíte, čištění pračky není nijak složité a může mít mnoho benefitů. Pokud se budete držet výše uvedených tipů a triků, vaše pračka vám bude sloužit déle a lépe.

Podobné příspěvky