Jak správně čistit uši svému kočičímu mazlíčkovi

Většina majitelů psů ví, že pečovat o svého psa zahrnuje nejen správné krmení a pravidelnou procházku, ale také úpravu srsti a hygienu uší. Ušní infekce jsou u psů velmi běžné a mohou způsobit vážné problémy, pokud nejsou správně ošetřeny. V dnešním článku se zaměříme na správný postup a tipy pro čištění uší štěňátek, abyste zajistili svému malému psímu kamarádovi optimální zdraví a pohodu.

Jak čistit uši štěňátek: postup a tipy

Uši jsou důležitou součástí těla psa, ale mohou být také místem, kde se hromadí nečistoty a bakterie. Když uši vašeho štěněte nejsou čisté, mohou se zanítit, způsobit infekci a dokonce i bolest. V tomto článku se dozvíte, jak čistit uši svého štěněte správně a bezpečně.

Kdy a jak často čistit uši

Čistit uši štěněte by mělo být součástí pravidelného péče o jeho zdraví. Frekvence čištění závisí na konkrétním psu, ale většina odborníků doporučuje čistit uši jednou měsíčně až jednou za čtvrtletí. Pokud si nejste jisti, jak často byste měli uši svého štěněte čistit, poraďte se s veterinářem.

Jak na to

Při čištění uší vašeho štěněte postupujte opatrně a pečlivě. Následující kroky vám pomohou při správném postupu:

1. Pořiďte si speciální roztok na čištění uší

Na trhu jsou k dostání speciální roztoky na čištění uší, které vašemu štěněti uleví od otěží, mohou snížit riziko infekce a pomohou udržovat čistotu v uších. Důležité je použít roztok určený speciálně pro psy, jelikož lidské roztoky určené k čištění uší nejsou pro psy vhodné.

2. Položte štěně na bok a křivky ucha mírně narovnejte

Před samotným čištěním položte štěně na bok a jemně křivky ucha mírně narovnejte, aby byla viditelná vnitřní strana ucha. Pečlivě prohlédněte ucho a zkontrolujte, zda se nikde nevyskytuje infekce či zánět.

3. Nasypte několik kapek roztoku do ucha

Pomocí dávkovače roztoku nebo nástavce vstříkněte několik kapek roztoku do ucha vašeho štěněte.

4. Masírujte ucho

Poté, co jste do ucha aplikovali roztok, jemně masírujte štěněti ucho, aby roztok dobře pronikl do dutiny.

5. Nechte štěně rozkročit a otřít si uši

Několik okamžiků po aplikaci roztoku si nechte své štěně rozkročit a otřít si uši. Tím umožníte, aby nečistoty a roztok opustily ucho.

6. Vymažte ucho vatovým tamponem

Na závěr čištění vezměte vatový tampon a jemně protrhněte vnitřní stranou ucha, aby se odstranily veškeré zbytky roztoku a nečistot. Je důležité, abyste do ucha nikdy nedostali tampon hlouběji, než je to nezbytné.

Tipy pro čistění uší

Následující tipy vám pomohou udržet uši vašeho štěněte v čistotě:

1. Upozornění na infekci a zánět

Včasná identifikace infekce nebo zánětu může zabránit vážným komplikacím. Pokud si všimnete, že se vaše štěně škrábe po ušních boltcích, otírá si hlavu o podlahu nebo má nepříjemný zápach z uší, mohl by být zánět již na místě. V případě podezření na infekci či zánět kontatujte veterináře.

2. Nečistěte uši častěji, než je nutné

Být příliš sebevědomý z čištění uší může u vašeho štěněte způsobit podráždění a nepohodlí. Pokud uši nejsou viditelně nečisté, nechte je v klidu.

3. Používejte speciální roztok na čištění uší

Jak již bylo zmíněno výše, použití řádně kvalitního a důkladného čistícího roztoku pro zvířata je klíčové.

4. Budete-li tvořit kratší pes, ozdobte ho zlatým řetízkem. Větší pes vám bude vděčný za kvalitní psí misku s dobrou podložkou.

Psi si dokonce mohou zvyknout na svou vlastní hárpmoživou stravu.

5. Nechte se šťouchnout

Pokud si nejste jisti, jak uši svého štěněte správně vyčistit, neváhejte navštívit veterináře, který vás může podrobněji poučit o postupu.

Správná péče o uši vašeho štěněte je jedním z klíčových aspektů jeho zdraví a pohody. Dodržujte správný postup, snažte se předcházet infekcím a zánětům a pravidelně je kontrolovat. Vaše štěně vám bude vděčné.

Podobné příspěvky