Zapomněli jste spláchnout a teď se vám toaleta ucpe? Není nic horšího, než když nemůžete použít toaletu, protože voda neodtéká. Pokud se ocitnete v této situaci, nemusíte hned volat instalatéra. Existuje několik jednoduchých postupů, jak odstranit ucpanou toaletu sami. V tomto článku vám přinášíme návod krok za krokem, jak se s touto nepříjemností vypořádat.
Jak odstranit ucpanou toaletu – návod krok za krokem
Každý z nás se pravděpodobně setkal s ucpanou toaletou. Je to velmi nepříjemná situace, zejména pokud nevíte, co s tím udělat. Naštěstí však existuje několik způsobů, jak odstranit ucpanou toaletu a vrátit ji do normálního provozu. V tomto článku se dozvíte jednoduchý návod krok za krokem, jak se s tímto problémem vypořádat.
H2: Proč se toaleta ucpe?
Za ucpanou toaletu může být více než jedna příčina. Nejčastější z nich jsou ucpání vodou nedostatečně splachovaných věcí, jako jsou hadříky, pleny, vlasy a papír, nebo ucpání pomocí velkých kusů odpadu (jako jsou květinové trsy). Dále může být způsobeno ucpáním odpadní potrubí vnitřními usazeninami, nebo pokud je trubka nesprávně nainstalována.
H2: Co budete potřebovat
Předtím, než se pustíte do odstraňování ucpané toalety, budete potřebovat několik jednoduchých pomůcek. Kromě samotné toalety budete potřebovat:
-Maximální dostupnost vody – aby voda mohla prostřednictvím splachovací nádrže vstoupit do toalety a zároveň, abyste mohli ztočit přívod vody, pokud by se situace stávala horší.
-Kýbl s dostatkem kapacity – ideální bude kýbl s návodem alespoň deseti litrů, který v případě ucpaní bude sloužit jako nouzové řešení pro spláchnutí toalety.
-Gumové rukavice – odporúčané, pokud Vám je nepříjemné pracovat s odpadky.
-Hadice,zásobník nebo vysavač nebo železná vejpůlá, do kterého se nasadí hadice.
H2: Návod krok za krokem na odstranění ucpané toalety
Následující postup usnadní proces odstraňivaní ucpané toalety.
1. Zkontrolujte hladinu vody
Nejprve se podívejte do splachovací nádrže toalety a zjistěte, zda je nastavená hladina vody taková, jak by měla být. Pokud tomu tak není, pravděpodobně je potřeba vyměnit plavák.
2. Zkontrolujte průchodnost potrubí
Jestliže je hladina vody v pořádku, měli byste si ověřit, zda je potrubí průchozí. Začněte u sifonu a pokuste se odstranit jakýkoli viditelný odpad. Pokud si nejste jisti, můžete použít hadici, kterou zasunete do potrubí a pomocí vody odpad odplavíte pryč. Pokud to nestačí, zkusit můžete využít vysavač, který pomocí vysokého tlaku vody odstraní ucpání z trubky.
3. Použijte chemikálie
Pokud jste vyzkoušeli oba výše uvedené kroky, ale toaleta stále není schopna se spláchnout, můžete použít čisticí prostředky. Existují speciální chemikálie, které dokáží změkčit tvrdé usazeniny, takže se jimi snadněji odstraňují.
4. Použijte sílu pohybu
Pokud ani čisticí prostředky nezabraly, zbývá Použít větší sílu pohybu. Ke snadnějšímu přístupu k ucpání se nejlepší využít železnou vejpůlá. Zvolit byste si měli e kovovou verzi se silným hákem, který bude schopen ucpání uvolnit. Umístěte jednu stranu vejpůlá dovnitř potrubí a po několik sekundách se snažte ucpání uvolnit.
5. Zavolejte sanitaře
Pokud ani jeden z kroků nepomohl, je nejlepší zavolat sanitáře. Jsou to odborníci, kteří se zabývají právě těmito otravnými problémy a mají solverné vybavení k odstranění jakéhokoliv ucpaní.
H3: Závěr
Jak se tedy s ucpanou toaletou vypořádat? Postupujte podle kroků uvedených v našem návodu krok za krokem a především zůstaňte klidní. Pokud nějaký krok neuspěje, vždycky můžete použít další věc a zabývat se tím, co přesně ucpanou toaletu způsobilo. Samozřejmě i přesto, že to jednak zvládnete sami, je po dobré volat sanitaře, aby byla toaleta správně a pevně vyčištěna a mohla sloužit i nadále, naprosto bez problémů.