V současném hektickém tempu života se však může stát, že zapomínáme na správnou údržbu svých elektrických spotřebičů. To vede k horšímu výkonu a zkrácení jejich životnosti. Proto bychom si měli uvědomit, že pravidelná údržba je nezbytná pro dlouhodobou funkčnost našich spotřebičů. Stejně tak je důležité vědět, jak rozebrat a vyčistit sušičku nebo vysavač, aby jejich výkon zůstal na co nejvyšší úrovni. V tomto článku se podíváme na postup při čištění a údržbě těchto spotřebičů, abychom mohli užívat maximální výkon a prodloužili si tak jejich životnost.
H2: Jak rozebrat sušičku a vyčistit vysavač?
Pokud máte doma sušičku nebo vysavač, který potřebuje čas od času vyčištění, zde jsou návody, jak na to. Pro správné čištění je nutné sušičku a vysavač rozebrat, vyčistit jednotlivé části a poté je zase složit.
H3: Jak rozebrat sušičku?
Pro rozebrání sušičky budete potřebovat křížový šroubovák, kleště, hadřík a vodu. Začněte odmontováním vnitřních dílů – tedy odstraněním koše a kovové mřížky. Následně se budete muset dostat ke spodnímu ventilu, jehož umístění se může lišit v závislosti na typu sušičky. V této fázi může být užitečné použít návod od výrobce. Pokud se tedy však nemůžete dostat ke spodnímu ventilu, zkuste odstranit zadní kryt pomocí křížového šroubováku.
Nyní se dostanete k topnému tělesu, jehož čištění je velmi důležité. Použijte kleště na uvolnění držáku, který korpus topného tělesa unikátně udržuje. Poté opatrně sundejte buď celé topné těleso, nebo přímým přístupem odstraňte vrstvu prachu a nečistot z topného tělesa, aniž byste je ale poškodili. Vždy mějte na paměti, že topné těleso je elektrické a nebezpečné.
Nyní se dostanete k čištění ke všem předním a horním otvorům. Ujistěte se, že jsou čisté od jakéhokoli odpadu, jako jsou vlákna a vlny. Rozhodně se vyhněte použití vody, protože voda způsobuje opotřebení a hrozí riziko výskytu koroze. Od sušičky by se měla voda spíše odstraňovat, než přidávat.
H3: Jak vyčistit vysavač?
Každý vysavač je jiný, ale základní krokem pro vyčištění vysavače je odstraňování prachu a nečistot z výměnného sáčku nebo filtra. Odborníci doporučují pravidelné čištění sáčku nebo filtru a alespoň jednou měsíčně.
Vysavače mají filtry, které se časem zaplní nečistotami a sání bude méně účinné. Pokud máte vysavač s filtrací na vodu, pravidelně vyměňujte vodu, protože vstřebává nejen nečistoty, ale také vlhkost. Sáčky s filtry můžete mít buď papírové nebo textilní. Papírové sáčky by se měly měnit, jakmile jsou celé zaplněny, zatímco textilní sáčky se mohou prát manuálně nebo v pračce.
Když už rozdělujeme jednotlivé díly, měli byste si všimnout, že mnoho z vysavačů má žárovku zapojenou do drátu na spodní části vysavače. Vždy odpojte kabel ze sítě před jakýmkoli čistěním.
S použitím křížového šroubováku odstraňte víko filtra, vyjměte vnitřní filtr a vymačkejte prachovou nádobu. Pamatujte, že filtry vysavačů ještě nejsou vždy viditelné na první pohled; jsou často umístěny pod víkem nebo za krytem.
H3: Jak opět složit vysavač či sušičku?
Jakmile budete s čištěním hotovi, stačí už jen opět sušičku či vysavač složit dohromady, a tím je opravený. Pokud jste některé součásti museli odmontovat, poznamenejte si, jakou jste měli původní pozici dílu a kde přesně jste ho vzali.
Když se vrátíte ke spodní části vysavače, ujistěte se, že je kabel opět připojen dovnitř. Poté položte prachovou nádobu a díly filtru na svá místa a uzavřete kryt. Je důležité naplnit vysavač zbrusu novým sáčkem nebo nastavit nový filtr.
Věnujte pozornost detailům při skládání sušičky zpět. Vždy se řiďte návodem výrobce.
H2: Závěr
Celkově lze říci, že čištění sušičky a vysavače není příliš složité, ale je třeba být opatrní, aby nedošlo k poškození jednotlivých součástí. Pokud se necítíte na čištění sami, neváhejte a vyhledejte odborníka. Pravidelné čištění sušičky a vysavače nejenže pomáhá zachovat vysokou úroveň čistoty vašeho domova, ale je také nezbytné pro správnou funkčnost těchto zařízení.