Jak vymazat cookies a cache v prohlížeči Chrome

Každý zpěvák ví, že udržovat čisté hrdlo je klíčové pro správnou a kvalitní zpěvní techniku. Jak si ale vyčistit hrdlo při zpěvu a předejít tak například chraptění, nebo hrozícímu ochraptění? Některé zpěváky může překvapit, že kromě běžných cvičení mohou pomoci i různé nápoje a potraviny. V tomto článku si představíme nejlepší tipy, jak udržet vaše hrdlo čisté a zdravé pro vaše další zpěvní vystoupení.
Jak si vyčistit hrdlo při zpěvu

Když se chystáte zpívat nebo mluvit veřejně, je důležité mít připravené hrdlo – správná pěstěná technika vám s tím může pomoci. Existuje mnoho způsobů, jak si vyčistit hrdlo při zpěvu, které umožňují uvolnit napětí na krku a pomoci při mluvení nebo zpěvu. V tomto článku si ukážeme několik z těchto způsobů.

Hřejivé nápoje

Například se považuje za efektivní vypít horký nápoj, jako čaj nebo vodu s medem a citrónem. Tento nápoj pomáhá změkčit hltan a pomáhá vyloučit sliz. Při zpěvu se také doporučuje pít vodu při pokojové teplotě, která pomáhá stavět vlhkost v hrdle. Pokud se v hrdle cítíte opravdu suchý, můžete si připravit teplou vodu s solí. Smíchejte lžíci soli do sklenice teplé vody. Při pití pocítíte uvolnění hrtanu.

Gargling

Dalším způsobem je kloktání. Můžete si připravit kloktatelnou směs z mořské soli a teplé vody. Rozpusťte lžíci mořské soli ve sklenici teplé vody. Vezměte si do úst trochu této směsi a kloktejte ji asi 20 sekund před spolknutím. Tento postup pomáhá vytvořit vlhkost v hrdle a odstraňuje pocit sucha.

Dechové cvičení

Dalším způsobem je správné dýchání, které dokáže pomoci k uvolnění hrtanu. Při dechových cvičeních si kupříkladu uložte ruce na břicho a zhluboka dýchejte, tak aby se vám pod rukama břicho rozšířilo. Tímto způsobem nejen posílíte svůj dechový systém, ale také uvolníte napětí na krku. Můžete se také pokusit ve vzduchu nabírat a vypouštět vodní páru. Podobně jako při dechových cvičeních z tohoto způsobu také získáte védlejší efekt rozšíření krku.

Střídání tónů

Posledním způsobem jak si vyčistit hrdlo při zpěvu je tzv. střídání tónů. Tedy přechod mezi vysokými a nízkými tóny. Pokud jste vysoký tón a potom spíše zpíváte na nižším vysokostním rozsahu, tak tímto způsobem také uvolníte napětí v krku.

Závěr

Vyčištění hrdla při zpěvu je důležité pro to, aby vaše hlasivky fungovaly správně – pro mluvení a zpívání. Existuje mnoho způsobů, jak si vyčistit hrdlo, které umožňují uvolnění napětí na krku. Můžete si udělat horký nápoj, kloktatelnou směs z mořské soli a teplé vody, cvičit správné dýchání nebo střídání tónů. Tyto metody dokážou pomoci uvolnit hrdlo a připravit hlas na mluvení nebo zpěv. Pokud máte tedy pocit, že je váš hrtan suchý nebo napjatý, zkuste jednu z výše uvedených metod a uvidíte, jaký efekt to má na vaši hlasovou kvalitu.

Podobné příspěvky