Jak odstranit krevní skvrny - účinné tipy a triky

V případě otevřené rány je klíčové zajistit správnou hygienu a dezinfekci, aby nedocházelo k infekci a proces hojení byl co nejrychlejší a bez komplikací. Jaké jsou však správné postupy pro čištění a dezinfekce otevřené rány? V tomto článku se budeme věnovat právě tématu, jak správně čistit a dezinfikovat otevřenou ránu.

Jak správně čistit a dezinfikovat otevřenou ránu?

Člověk se každodenně setkává s různými situacemi, které mohou vést k otevření rány. Ty mohou být způsobeny nejen zraněním, ale například i poštípnutím, poškrábnutím nebo obyčejně odřením kůže. Abychom předešli nežádoucím následkům, jako je infekce rány, je velmi důležité vědět, jak správně postupovat při čištění a dezinfekci této rány.

Hlavní kroky v péči o otevřenou ránu

1. Zastavte krvácení

V případě, že rána krvácí, je nutné zastavit krev. K tomu lze využít tlak okolí rány pomocí sterilního obvazu, nebo kousnutím do gázy a poté ji přiložit na ránu. Pokud je krvácení velmi silné nebo trvá déle než pět minut, je nutné kontaktovat lékaře.

2. Vyčistěte ránu

Po zastavení krvácení je nutné ránu důkladně vyčistit. K tomu lze použít čistou vodu nebo sterilní fyziologický roztok. Ránu je důležité pečlivě opláchnout a vysušit. Pokud jsou v ráni začouzené nečistoty, lze je vyjmout pinzetou. Pokud však nejdou jednoduše odstranit, je nutné kontaktovat lékaře.

3. Aplikujte dezinfikaci

Po vyčištění rány je nutné aplikovat dezinfekční prostředek, který utlumí růst bakterií a pomůže předejít infekci. K tomu se nejčastěji používá alkoholový roztok, jód nebo octenisan. Na ránu se aplikuje do úplného vstřebání.

4. Přeložte ránu

Rána by měla být následně přikryta sterilním obvazem. Obvaz by měl být zvolen takový, aby co nejlépe držel na místě, ale zároveň nebyl příliš těsný a ránu neudusil. Obvaz by měl být měněn alespoň jednou denně, ale pokud se obvaz promokne nebo se rána začervená, je nutné ho vyměnit hned.

5. Dodržujte správnou hygienu

Je důležité dodržovat správné hygienické postupy v oblasti rany. Rána by neměla být namáčena v teplé vodě, protože to může způsobit otok. Ránu byste také neměli škrábat nebo škrábat, protože to může způsobit další zranění a zhoršit stav. Při umývání rukou se vyhněte kontaktu s ranou.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud se vaše rána potenciálně zinfikovala, kontaktujte lékaře nebo jednu ze služeb neodkladné péče.

– Pokud je rána hluboká a/nebo široká
– Pokud se rána začervená, odpuzuje hnis, nebo má neobvyklou tekutinu
– Pokud se kolem rány objeví otok nebo zarudnutí, co není běžné
– Pokud je rána způsobena čistým předmětem se středně velkým rizikem infekce (například, černá půda, jehla, nebo skvrna z lesa) a nebyla očištěna do dvou hodin od obdržení ránu.

Závěr

Správná péče o ránu je velmi důležitá pro prevenci infekce nebo jiných komplikací. Pokud se nám to podaří, rána se bude léčit správným tempem a bez komplikací. Paměť si dejte hlavně na čištění a pravidelnou aplikaci dezinfekce a následnou sterilizaci pomocí obvazu. Pokud však dojde k závažnějšímu zranění, vždy by měl být kontakt s lékařem vnímán jako nutnost.

Podobné příspěvky