Jak odstranit rez z nerezové oceli: Postup krok za krokem

Správná péče o uši patří mezi základní hygienické návyky, které by měl každý člověk dodržovat. Jedním z kroků ke zdravým uším je pravidelné čištění. S novými dírkami v uších je však potřeba být opatrný a při čištění postupovat správně, aby nedošlo k infekci nebo odstranění nových děr. V tomto článku se dozvíte jak správně čistit nové dírky v uších a jaké postupy byste měli při péči o uši dodržovat.

Jak správně čistit nové dírky v uších

Zákrok zvaný piercing je v posledních letech stále populárnější – jedná se o propíchnutí konkrétní části těla a následné vložení šperku. Mezi nejčastěji propíchnuté body patří uši, nos, pupík či bradavky. Pokud se rozhodnete pro tento krok, je nutné dbát na to, jak správně o novou dírku v uchu pečovat. V tomto článku se dozvíte jak na to.

Ošetřování v první den po propíchnutí

První den je po propíchnutí ucha velmi důležitý – v této době může dojít k infekci. Je tedy důležité pravidelně a hlavně správně dezinfikovat oblast kolem dírky a nerozbalovat obvaz, který Vám byl implementován během zákroku. Ten se musí držet po dobu minimálně 4 hodin, nejlépe však až do dalšího dne. Pokud si necháte obvaz déle než 24 hodin, zvyšuje to riziko infekce.

Jak postupovat v dalších dnech?

Po prvních čtyřech hodinách je třeba dírku v uchu dezinfikovat. Použijte dezinfekční roztok na bázi alkoholu nebo peroxidu vodíku, který dokáže zabít většinu bakterií. Dejte si pozor, aby roztok nepřišel do styku se sliznicemi ucha, jež jsou velmi citlivé. Postupujte velmi opatrně a po dezinfekci nechte dírku zaschnout.

Doporučuje se dezinfikovat oblast kolem dírky až třikrát denně – ráno, večer a v průběhu dne. Pokud si však budete nadále všímat silného pocitu pálení, svědění či bolesti, kontaktujte ihned lékaře. V případě, že Vaše tělo odmítá nový šperk a vyskytují se neobvyklé otoky či známky infekce, dejte si rovněž pod kontrolu lékařem.

Jak další zdravotní rizika snížit?

Pokud žijete ve středně nebo vysokorizikových oblastech (například ve Velké Británii se vyskytují oblasti s vysokým výskytem infekce), je třeba dbát na správné zacházení s hygienou. Dbejte na to, aby byly ruce vždy čisté, především když se chystáte čistit dírku v uchu. Pokud Vám byl implementován nový šperk, nosíte ho alespoň týden – tento termín se může v závislosti na zdravotním stavu a individuálních faktorech prodloužit. Nikdy se nesnažte odstranit šperk sami – buďte opatrní a vyhledejte odbornou pomoc.

Při dodržení hygienických návyků a pravidelné dezinfekci se Vám podaří udržet novou dírku v uchu zdravou a čistou. Pokud si však všímate nesrovnalostí a neobvyklých příznaků, neváhejte vyhledat lékaře a získat kvalifikovanou pomoc.

Podobné příspěvky