Správná hygienická péče je pro zdraví a pohodu našich domácích mazlíčků naprosto nezbytná. Jedním z důležitých prvků péče o psa je čištění jeho uší. Uši psa by měly být pravidelně a důkladně čištěny, aby se předešlo infekcím a zánětům. Pokud si nejste jisti, jak správně postupovat, v tomto článku se dozvíte tipy a triky na to, jak správně čistit uši psa doma.
Jak správně čistit uši psa doma?
Údržba zdravých uší je důležitou součástí péče o naše mazlíčky. Zvířata se neumí o své uši postarat sami a současně naše intervence mohou být riskantní, pokud nevíme, co děláme. Následující pokyny vám pomohou správně vyčistit uši vašeho psa.
1. Příprava
Předtím, než začnete čistit uši psa, připravte si potřebné nástroje a materiály. Obvykle potřebujete čisticí roztok (případně postačí voda nebo fyziologický roztok) a buničinové tampony (vatu nepoužívejte!). Nesmíte zapomenout na pamlsky nebo pamětní odměnu pro vašeho psa jako poctivou odměnu za spolupráci.
2. Zvolte vhodné místo a postavte psa v pohodě
Ležením na boku nebo stoji jsou to pro psa nepřirozené polohy, které uši vměstnávají do nekomfortní polohy. Pokud chcete zabránit nepohodlí vašeho psa, konvenuje se využívat stojící polohu s tlapkami na pevném podkladu. Pokud se váš pes bojí postavit se, nechte ho sedět. Dobrá poloha a volná a příjemná nálada nejsou jen pro vás – lidé betonují na dětem opakovaně jimi, mohou to dělat i pro své psy.
3. Zkontrolujte svěrač
Před použitím čisticího roztoku je důležité zkontrolovat svěrač ušního kanálu vašeho psa. Pokud vidíte černou a žlutou ztvrdlou kůži, nekoukejte dál, použijte vátu. Pokud je ušní kanál zanícený nebo zarudlý a suchý, kontaktujte veterináře pro diagnózu a léčbu. V případě, že se k tomuto kroku necítíte, je lepší odložit svou intervenci na později.
4. Namáčení
Pokud je svěrač čistý, použijte roztok a namočte buničinovou nástavci, dripy nebo láhve. Namočte buničinovou nástavci do roztoku a opatrně je vložte do vnějšího ucha psa. Ne však příliš hluboko, aby byla zabráněna poškození bubínku! Při ovládání psa přitom může pomoci hlazení krku a odměňování za spolupráci.
5. Čištění
Nutriční a obecně dobrý čisticí roztok pomáhá rozpouštět a odstraňovat zbytky špíny a cerumen. Pomocí buničinového tamponu, který by měl být rozetřen od ucha k uchu, postupně odstraňte nečistoty. Buňky, které nebudou po odstranění zbytků špíny a cerumenu kratší, pomohou vyvážit vodní roztok.
6. Pravidelnost
Čištění ušní je nutné pravidelně provádět. Jak často? Záleží na konkrétním psu – někteří psi potřebují čistit uši častěji, i jednou týdně, zatímco jiní stačí i jednou za měsíc. Je tedy nezbytné věnovat svou pozornost psům a jejich zvykům.
Hlavně, abyste si neuvolnili od návratu s veterinářem. Pokud máte pochybnosti o tom, jak čistit uši psa, neváhejte kontaktovat veterináře, který vám rád pomůže. Pokud budete u ušního kanálu zkušenější a více bezpeční, budete se tím věnovat bez strachu o zdraví svého mazlíčka.
7. Závěr
V péči o svého psa se snažte být trpěliví a pečliví. Pamatujte si, že každý pes je jiný, a zvyklosti se mohou lišit od čistého k čistému. Proto se snažte být trpěliví a věnovat pozornost potřebám vašeho mazlíčka, aby mohl žít dlouhý a zdravý život. Máte-li pochybnosti nebo potíže s čištěním uší psa, nezapomeňte kontaktovat veterináře, který vám rád pomůže s radou. Tento krok neznamená pouze to, že se obdivují příliš moc dřinou, ale důkaz, že pečují o svého mazlíčka jak nejlépe umí.