Jak správně vyčistit silikonové formy

Správná údržba bot není jen estetickou záležitostí. Základem pro dlouhou životnost bot je pravidelná a správná čištění. Nejenže udrží boty v dobrém stavu, ale také zlepší jejich funkčnost a pohodlí. V následujícím článku se zaměříme na to, jak správně vyčistit boty pro delší životnost. Naučíme se, jakou techniku a výbavu použít, jak postupovat při různých typech bot a jak jim dopřát dlouhověkost.

Jak správně vyčistit boty pro delší životnost

Boty jsou základem každého outfitu a často i investicí, na kterou nechceme zbytečně vyhazovat peníze. Aby nám boty vydržely co nejdéle, je důležité o ně pečovat. A správná péče do značné míry závisí na tom, z jakého materiálu jsou boty vyrobeny. V tomto článku si proto popíšeme, jak správně vyčistit boty z různých materiálů a jak je chránit pro delší životnost.

1. Boty z kůže

Kožené boty jsou klasikou, a proto je péče o ně stále velmi důležitá. Pokud máte nové kožené boty, měly byste je nejdříve impregnovat. Impregnace chrání kůži před vlhkostí a zabrání propojení pórů. Kromě impregnace by měly být kožené boty pravidelně čištěny. K čištění stačí vlhká houba nebo hadřík a kvalitní kůži čistící prostředek. Všechny nečistoty by měly být pečlivě a důkladně odstraněny a boty by měly být vyčištěny nebo ořezány.

2. Boty ze semiše

Semišové boty potřebují zvláštní péči. Není vhodné používat klasické kůži čistící prostředky a voda by na semiš mohla zanechat nevratné stopy. Na Rýcari semiše je vhodné použít speciální sprej pro čištění semiše. Sprej naneste na botu z vzdálenosti asi 15 cm a nechte zaschnout. Poté můžete použít speciální semisovou kartáč, kterou opatrně vyčistíte boty a odstraníte tak nečistoty. Větší nečistoty zlikvidujete vlhkým hadrem, pokud to však bude nutné, musíte půjčit speciální odlak.

3. Boty z textilu

Boty z textilu jsou značně citlivé na vlhkost a nečistoty a je třeba je pravidelně čistit. Textilní tenisky se čistí opatrným a důkladným vykartáčováním. Pokud to však bude nutné, boty můžete vyprat v pračce. Při praní použijte co nejnižší teplotu, abyste předešli zničení barviva a kromě prášku použijte i speciální lék na ošetření textilu. Jiné textilní boty můžete čistit hadrem namočeným v šamponu nebo ochranném šamponu, například při čištění kočičího busíku.

4. Boty z umělé kůže

Boty z umělé kůže nevyžadují zvláštní péči. Můžete použít klasický kůži čistící prostředek. Jen je nutné si dát pozor na to, aby nebyly boty úplně mokré, protože umělá kůže špatně snáší vodu. Pokud budou boty úplně mokré, mohou se poškodit a ztratit svůj tvar.

5. Boty ze syntetické hmoty

Boty ze syntetické hmoty téměř nevyžadují žádnou péči. Pokud jsou však zřejmé nečistoty, můžete boty otřít vlhkým hadrem a ošetřit je vodoodpudivým přípravkem. Pokud jsou boty z vysoce kvalitní syntetické hmoty, mohou vydržet velmi dlouho.

V každém případě by měly být boty skladovány v suchém a chladném prostředí. Pokud máte boty, které nyní nezbytečně nevyužijete, můžete je ukládat i do obyčejných krabic, pouze aby nebyly v kontaktu se světlem a tepelnými změnami.

Při čištění bot doporučujeme vždy používat kvalitní čisticí prostředky, které jsou určené pro daný materiál. Jakýkoliv přípravek, který by mohl být pro boty příliš agresivní, může boty zničit a snížit tak jejich životnost. Na druhou stranu, pravidelná a důkladná péče o boty může prodloužit jejich životnost a zlepšit jejich vzhled.

Podobné příspěvky