Jak odstranit teplovodivou pastu z CPU

Platýsi jsou jednou z nejoblíbenějších ryb v českých vodách, ať už se jedná o divoké druhy nebo o ty chované v rybnících. Pokud k nám tato ryba putuje na talíři, je důležité ji správně připravit a vyčistit. V následujícím článku se dozvíte, jak na to správně přistoupit, aby vaše platýsův maso bylo chutné a zdravé.

Jak správně vyčistit jednoho z nejoblíbenějších ryb – platu

Platýs je jedním z nejoblíbenějších druhů ryb, které se často konzumují v ČR. Je to sladkovodní ryba, která žije v řekách a jezerech. Platýsi jsou oblíbení kvůli svému jemnému a chutnému masu, které se dá připravovat mnoha způsoby.

Pokud chcete platu připravit doma, musíte ho nejprve správně vyčistit. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Co potřebujete

Předtím než začnete s čištěním ryby, musíte se připravit na vše, co budete potřebovat. Potřebujete:

  • rybu – samozřejmě
  • nožík
  • stolek nebo prkénko
  • kbelík na odpadky
  • vlažnou vodu

Jak na to – kroky krokem

Následující kroky vám ukážou, jak správně vyčistit platu.

Krok 1: Příprava

Nejprve si propláchněte rybu ve vlažné vodě. Potom si připravte pracovní prostor – máte-li stůl, tak ho pokryjte utěrkou, na ní umístěte prkénko a kousek novin. Pokud stůl nemáte, udělejte si pracovní prostor na kuchyňské lince.

Krok 2: Odstranění šupin

Začněte s odstraněním šupin. Vezměte si nožík a začněte pracovat od ocasu ke hlavě. Šupiny odstraňujte opatrně a na místě, kde je ryba namáčená v octové lázni, dejte si pozor, aby se šupiny nerozpustily.

Krok 3: Očištění vnitřků

Položte rybu na bok a ořízněte hlavu, potom odřízněte ocas. Nůžem opatrně rozřízněte břicho podél celé délky ryby a vyjměte střeva. Vypláchněte břicho vlažnou vodou a potom vytáhněte vnitřnosti.

Krok 4: Vyjmutí krevního řitiště

Pod bělavými ledvinami platu se nachází krevní řitiště. Pokud ho odstraníte, zmírníte tím rybí pach. Krevní řitiště odstraníte buď nůžkami nebo malým nožíkem.

Krok 5: Oprava hřbetních ploutví

Na platu jsou dvě hřbetní ploutve, které mohou mít špičky. Pokud tyto špičky oříznete, snížíte tak pravděpodobnost poranění.

Krok 6: Dokončení vyčištění

Platu propláchněte vlažnou vodou a nechte vodu volně odkapat. Potom uschovejte rybu v chladu nebo ji můžete ihned připravit k vaření.

Závěr

Vyčištění platýse není nic těžkého. Samozřejmě, že je důležité zacházet s rybou opatrně a nepoškodit ji během procesu čištění. Pokud postupujete podle uvedených kroků, budete mít čistou a připravenou rybu k vaření.

Podobné příspěvky