Jak čistit bílé podrážky tenisek a běžeckých bot

Sledování správného způsobu čištění uší vašeho psa by mohlo být klíčovým faktorem pro jejich zdraví a pohodu. Neexistuje nic horšího než myšlenka na to, že vaše zvíře trpí akutní bolestí v důsledku nesprávného čištění uší. To je důvod, proč je vhodné vědět, jak správně vyčistit uši psa doma. Následující postup nabízí krok-za-krokem návod, kterým můžete zabránit vzniku několika komplikací ohledně uší vašeho psa.

Jak správně vyčistit uši psa doma: Postup krok za krokem

Každý pejsek si zaslouží správnou péči, včetně čistých uší. Pokud to umíte udělat správně, může to předejít nepříjemným zdravotním problémům a zabránit vzniku infekcí. Níže naleznete postup, jak správně vyčistit uši psa doma.

Proč je důležité vyčistit uši psa?

U uší psa se mohou hromadit nečistoty, což může být nejen nepříjemné ale i zdraví škodlivé. Při správné péči o uši pomůžete zachovat zdravé prostředí v uších vašeho mazlíčka a zabráníte rozvoji bakterií či plísní, které by mohly vést k infekci.

Jak často a kdy je třeba čistit uši psa?

Ideální je uši psa čistit minimálně jednou týdně, ale přesná frekvence bude záviset i na plemeni psa, jeho způsobu života a prostředí, ve kterém žije. Pokud si všimnete, že se u vašeho psa hromadí v uších velké množství nečistot, nebo že má zápach z uší, měli byste je vyčistit, aby si pejsek mohl zachovat zdraví a pohodu.

Jak vyčistit uši psa krok za krokem?

1. Připravte potřebné předměty

Předtím, než začnete s čištěním, se ujistěte, že máte vše potřebné nachystané. Bude vám potřeba vatové tampony, roztok na čištění uší, ručník a lékařské rukavice (volitelné) na ochranu rukou před nečistotami.

2. Zkontrolujte uši psa

Než začnete s čištěním, je třeba se podívat do uší psa a zkontrolovat, co se v nich nachází. Pokud má váš pejsek zánět nebo značnou přítomnost nečistot, neboje se obrátit na veterináře, ať si uši prohlédne.

3. Namočte vatové tampóny do roztoku na čištění uší

Namočte vatové tampony nebo tyčinky Q-tip do připraveného roztoku. Roztok na čištění uší by měl být speciální pro psy, nebo se poraďte se veterinářem, jaký roztok použít pro vašeho pejska.

4. Opatrně vyčistěte vnější zvukovod

Vnější část ucha je nutné vyčistit především proto, aby se tam nezadržovala nečistota, kterou by váš pejsek mohl zachytit zpět dovnitř, při zkoumání svého okolí. Opakujte postup několikrát, než viditelně zmizí nečistoty.

5. Opatrně vyčistěte vnitřní zvukovod

Opatrně zasuňte tampon do ucha svého psa a pomalu a kroutivými pohyby jej nechte ustavičně přejíždět po stěnách zvukovodu. Nepoužívejte nadměrnou sílu a nemačkejte na tampon ani na sáček s tužkovou konc. Pokud vaše zvíře nereaguje dobře na dotek ucho čistíte buď nasměrujte jej ke svému veterináři nebo si pro upokojení a lepší zvladatelnost zakupte medailonek pro vašeho mazlíčka na klidnou cestu.

6. Osušte uši psa

Po vyčištění uší pejska byste měli každou část uschnout, aby se v uších nepotvrdili vlhkost, kterou by mohly bakterie opětovně způsobit infekci.

Pamatujte, že uši se u psa častěji ucpávají než u jiných zvířat a proto je nutné mít na paměti pravidelnost čištění. Je to důležité hlavně pro prevenci a snažení se tak eliminovat zbytečné návštěvy u veterináře a zbytečné prevence nemocí u psa. Pokud máte jakékoli obavy ohledně stavu uší vašeho psa, obraťte se raději na veterináře a upřesněte si, jak správně postupovat při čištění uší.

Podobné příspěvky