Jak čistit copánky u Afroameričanek

Věžový ventilátor je užitečným zařízením v horkých letních dnech, kdy je potřeba snižovat teplotu v místnostech. Avšak v průběhu času se může stát, že se na ventilátoru usadí prach a další nečistoty. To může vést k horšímu výkonu ventilátoru a šíření nežádoucích pachů. Proto je důležité pravidelně vyčistit věžový ventilátor. V tomto článku se podíváme na účinné způsoby, jak vyčistit věžový ventilátor a udržet ho v dobrém stavu.

Jak účinně vyčistit věžový ventilátor: 10 spolehlivých způsobů

Věžové ventilátory jsou ideálním způsobem, jak se v létě ochladit bez nutnosti přenášet klimatizaci po místnosti či vyměňovat mobilní ventilátor z jedné místnosti do druhé. Věžové ventilátory nezabírají tolik místa a jsou mnohdy efektivnější a úspornější v energii. Nicméně, stejně jako u každého ventilátoru, potřebují věžové ventilátory pravidelnou údržbu, aby mohly správně fungovat.

V tomto článku se zaměříme na to, jak účinně vyčistit věžový ventilátor a poskytneme vám 10 spolehlivých způsobů, jak zvládnout tuto úlohu bez stresu.

1. Vypnutí a odpojení ventilátoru

Jakmile se rozhodnete začít s čištěním věžového ventilátoru, je nejdůležitější krok vypnutí ventilátoru a zásuvky, ze které je napájen. Bezpečnost v první řadě.

2. Odstranění ochranné mřížky

Ochranná mřížka na ventilátoru zajišťuje bezpečnost, ale bohužel také může být domovem prachu a špíny, která vlivem času může omezovat efektivitu ventilátoru. Opatrně odstraňte mřížku tak, aby nedošlo k poškození ventilátoru.

3. Použití kartáče na prach

Jakmile máte ochrannou mřížku pryč, je dobrý nápad ji vysát – zajistí to, že okamžitě nevyletí zpět do vzduchu. Poté použijte kartáč nebo stěrku na prach a omyjte mřížku. Když mřížku opět nasadíte, měla by být opět čistá a schopna vést průvan.

4. Odstranění prachu z věži

Tyčové konstrukce ventilátoru jsou dalším místem, kde se může usazovat prach. Použitím vysavače či speciálního příslušenství na odstranění prachu štětcem odstraníte špínu ze všech koutů, na něž se prach a špína mohou snadno dostat.

5. Odstranění případné hromady prachu v nádržce

Pokud věžový ventilátor obsahuje nádržku na vodu, je pravděpodobné, že v ní může být usazen prach a špína. Takto špinavá nádržka může zase přispívat k šíření prachu a zhoršení kvality výkonu. Vyčištění nádržky může být velmi jednoduché: opatrně odstraňte nádržku a umyjte ji v důkladně vyčištěné vodě.

6. Vyčištění rotoru ventilátoru

Věžové ventilátory mají několik různých rychlostí otáčení a v závislosti na užívání se v rotoru může usazovat nejen prach a špína, ale také tuk a další látky. Použitím kartáče na prach, vysavače nebo speciálního čistícího prostředku můžete odstranit veškerou špínu. Věnujte zvláštní pozornost zahrnutým kolečkům a motoru ventilátoru, jelikož ty mohou být mnohdy „východiskem“ šíření prachu do celé místnosti.

7. Čištění ovládacího panelu

Jakýkoli ventilátor musí být ovládán nějakým způsobem, buď ručně nebo pomocí dálkového ovládání. Ovládací panel věžového ventilátoru je vystaven značnému počtu otisků prstů, čich nebo mastnoty, a tak je dalším cílem pro důkladné čištění. Použijte mokrou hadřík a osušte.

8. Použití vodního roztoku

Pokud se na komponentech ventilátoru objevily obtížně odstranitelné skvrny, zvláště pokud pocházejí od hořlavých látek jako náplně do svítilen, je dobrý nápad použít vodní roztok s trochou sody bikarbony (například polovičnou sklenici na litr či výš). Tento roztok nejen odstraní skvrny, ale také neutralizuje zápach. Jedinou nevýhodou je nutnost opláchnout vodu z komponent, aby se zabránilo poškození dílů ventilátoru.

9. Použití kyseliny citronové

Kyselina citronová se prokázala jako velmi účinná chemická látka proti hořčině, nečistotám a skvrnám. Stačí zředit kyselinu citronovou v dostatečném množství vody a výsledkem bude mnohdy i jemná aróma citrónu. Podobně jako výše uvedeným roztokem sody bikarbony, následně vše důkladně opláchněte.

10. Pravidelnost čištění

Čištění ventilátoru není nijak složité, ale vyžaduje to pravidelnost v akci. Pokud vaši věžový ventilátor používáte denně, poté se snažte vyčistit komponenty alespoň jednou za dva týdny. Takové pravidelné čištění pomůže zabránit tvorbě hromad špíny a prachu, které mohou bránit ventilátoru pracovat na plnou kapacitu.

Jak jsme ukázali v tomto článku, čištění věžového ventilátoru je snadné a nepředstavuje nic příliš složitého, pokud víte, jak na to. Pokud se tedy ujistíte, že je váš ventilátor pravidelně čištěn a udržován, měli byste mít k dispozici efektivní a energicky úsporný zdroj ochlazování během letních měsíců.

Podobné příspěvky