Jak dobře a efektivně vyčistit póry?

Většina uživatelů počítačů se snaží udržovat své zařízení v co nejlepší kondici. Jedním z klíčových faktorů je správná údržba a vyčištění cache. Pokud používáte Macbook a nevíte, jak vyčistit cache, nezoufejte. V tomto článku vám přineseme návod, jak jednoduše a efektivně vyčistit cache na vašem Macbooku.

Jak vyčistit cache na Macbooku?

Každý Macbook ukládá do své paměti množství dat a souborů, které vám pomáhají při každodenním používání vašeho zařízení. Tyto soubory mohou však být uloženy v takzvané “cache” a po určitém čase mohou brzdit rychlost vašeho počítače. V tomto článku se dozvíte, jakým způsobem můžete vyčistit cache na svém Macbooku.

1) Safari

Pokud používáte prohlížeč Safari, ukládají se k němu s každým navštíveným webem různé soubory – např. historie prohlížení, cookie nebo cache. Tyto soubory mohou být velmi užitečné, protože umožňují rychlejší načítání stránek, ale zároveň mohou zpomalovat rychlost vašeho počítače. Tyto soubory můžete jednoduše smazat v následovném pořadí:

– Otevřete prohlížeč Safari.
– Klikněte na “Safari” v horní části obrazovky.
– Zvolte možnost “Vyprázdnit cache”.
– Potvrďte volbu “Vyprázdnit”.

2) Google Chrome

Pokud používáte prohlížeč Google Chrome, je třeba vědět, že si ukládá množství souborů do “cache”. Tyto soubory můžete smazat následujícím způsobem:

– Otevřete prohlížeč Google Chrome.
– Vyberte “Chrome” v horní části obrazovky.
– Klikněte na “Vyprázdnit data prohlížeče”.
– Zvolte za jaký časový úsek chcete smazat data.
– Zvolte kategorie, které chcete smazat. Jedinou nutnou kategorií je “Soubory cache a místo”.
– Klikněte na “Vyprázdnit data”.

3) Firefox

Pokud používáte prohlížeč Firefox, tak jako u všech ostatních aplikací i zde se lze dostat k souborům uloženým v “cache”. Tyto soubory můžete smazat následujícím způsobem:

– Otevřete prohlížeče Firefox.
– Klikněte na “Firefox” v horní části obrazovky.
– Vyberte “Options”.
– Zvolte sekci “Advanced”.
– Klikněte na “Network”.
– Potvrďte volbu “Clear Now” u sekce “Cached Web Content”.

4) Ostatní aplikace

Nejen prohlížeče ukládají soubory do “cache”, ale i další aplikace, např. Adobe Photoshop nebo Microsoft Office. Tyto aplikace však mají vlastní volby pro mazání souborů uložených v “cache”. Aby se vám tato možnost zobrazila, musíte tuto funkci využívat pravidelně. U Microsoft Office tuto funkci můžete nalézt pod volbou “Preferences”, zatímco u Adobu Photoshop potom pod volbou “Purge”. V každém případě je nutné jednotlivé aplikace vyhledat v nápovědě a postupovat podle jejích zásad.

Závěr

Vyčištění cache vašeho Macbooku může být pro mnoho uživatelů velmi užitečné nejen z hlediska zpomalení zařízení, ale také z hlediska využití volného místa na vašem disku. Doufáme, že vám tento článek pomohl pochopit, jakým způsobem můžete smazat soubory uložené v “cache” vašeho počítače. Pokud máte nějaké dotazy či připomínky, neváhejte nás kontaktovat.

Podobné příspěvky