Jak čistit štětce minerálními ředidly: postup krok za krokem

V dnešní době automobilového průmyslu se stává čím dál tím důležitějším zachovat a udržet funkčnost a výkon katalyzátoru. Katalyzátor je jedním z nejvýznamnějších prvků emisního systému vozidla, který je zodpovědný za redukci emisí z výfukových potrubí. Bohužel se může stát, že se katalyzátor zakolícuje a ztrácí svou účinnost. V takovém případě je nutné se věnovat jeho čištění. V tomto článku se podíváme na metody a postupy, jak vyčistit katalyzátor a udržet tak jeho optimální výkon.

Jak vyčistit katalyzátor – přehled metod a postupů

Katalyzátor v našem vozidle je důležitou součástí, která napomáhá ke snižování emisí a tím pomáhá chránit životní prostředí. Avšak, po nějaké době může dojít k jeho zanesení a snížení jeho funkčnosti. Proto by měl být z času na čas vyčištěn, aby se nezhoršoval výkon motoru. V tomto článku se podíváme na nejúčinnější metody a postupy, jak vyčistit katalyzátor.

Co je katalyzátor a jak funguje?

Katalyzátor je zařízení, které se nachází v ústí výfukového potrubí a slouží k redukci škodlivých emisí z výfukových plynů. Jeho účelem je přeměna oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého a nehořících částic na méně škodlivé emise. Katalyzátor tedy funguje na principu chemické reakce mezi výfukovými plyny a katalyzátorem.

Metody čištění katalyzátoru

Existuje několik způsobů, jak vyčistit katalyzátor. Následující postupy jsou však pouze doporučení, a proto by měly být vždy konzultovány s odborníkem.

1. Mechanické čištění

Mechanické čištění katalyzátoru spočívá v tom, že se nejdříve demontuje a poté se ručně čistí pomocí speciálních kartáčů, hřebenů a podobně. Doporučuje se však pouze v případech, kdy neexistuje výrazné překročení emisních hodnot. Tento způsob čištění by měl být prováděn pouze odborníkem.

2. Čištění katalyzátoru chemicky

Další způsob, jak vyčistit katalyzátor, je použití speciálních chemických přípravků. Tyto přípravky se používají na bázi kyseliny chlorovodíkové, která pomáhá rozrušit kouř a usazeniny, které se na katalyzátoru nahromadily. Přípravky se zpravidla nasají přímo do nádrže s naftou a poté probíhá jízda v normálním režimu. Může se vyskytnout zvýšená produkce kouře, což je důsledek čištění, až do úplného vyčištění katalyzátoru. I tento způsob by měl být prováděn pouze odborníkem.

3. Provedení emisní homologace v servisu

Emisní homologace je testování námiřka exhalací výfukových plynů v běhu automobilu, kterému je vypracován protokol o celkovém technickém stavu vozidla v rámci příslušných forem pravidelného technického testu vozidla. Emisní homologace musí být vždy povinností všech vozidel. V tomto případě je katalyzátor čištěn chemicky a zároveň se provádí emisní homologace. Tento postup je nejoblíbenější a může být prováděn každoročně nebo na naléhavou žádost řidiče.

4. Náhrada katalyzátoru

V případě, že jsou emisní hodnoty nad přípustnou hodnotou, je vhodné katalyzátor vyměnit. To znamená, že se demontuje původní katalyzátor a vloží se nový. V tomto případě je nutné zajistit vhodný náhradní díl a provést kvalitní montáž.

Jak zabránit zanesení katalyzátoru?

K zanesení katalyzátoru může dojít v důsledku používání nekvalitního paliva, nesprávného nastavení motoru, ale také při velkých mrazivých teplotách. Abychom tomu předešli, měli bychom se pravidelně starat o své vozidlo, provádět pravidelnou údržbu a používat kvalitní palivo.

Závěr

Katalyzátor je důležitou součástí vozidla, kterou je třeba udržovat v dobrém stavu. Pokud dojde k jeho zanesení, je doporučeno vyčistit katalyzátor pomocí jedné z metod uvedených v tomto článku. Avšak, aby nedošlo k zanesení katalyzátoru, měli bychom dbát na pravidelnou údržbu, používat kvalitní palivo a snažit se nejednat agresivně v městském provozu. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o stavu katalyzátoru vašeho vozidla, neváhejte se poradit s odborníkem.

Podobné příspěvky