Máte doma prachovku, která by Vám měla pomáhat udržovat čistotu v domácnosti? Pokud ano, je třeba ji pravidelně čistit, aby plnila svou funkci co nejlépe. V tomto článku Vám přinášíme užitečné tipy a triky, jak vyčistit prachovku a udržovat tak Vaši domácnost čistou a zdravou. Přečtěte si návod na správnou údržbu a čištění prachovky a užívejte si bezprašnou atmosféru ve Vašem domově!
Jak vyčistit prachovku? Tipy a triky pro čistotu domova
Každý pečuje o svůj dům jinak, ale jedno je jisté – pravidelnost úklidu a čistota jsou základem zdraví a pohody v domácnosti. Součástí úklidu jsou i vysavače a prachovky, které posbírají velké množství nečistot. Proto bychom se měli věnovat i jejich pravidelnému čištění. V tomto článku Vám poradíme, jak vyčistit prachovku a jaké jsou nejlepší triky pro čistotu Vašeho domova.
Jak funguje prachovka?
Před tím, než se pustíme do čištění prachovky, je vhodné vysvětlit, jak prachovky vůbec fungují. Tyto zařízení pracují na principu sběru prachu a jiných nečistot ze vzduchu, který se v domácnostech nachází. Vzduch proudí vyústěním, na jehož vstupu je umístěn filtr, který zachytí nečistoty – prach, vlasy, zvířecí srst, pyl a další drobné částice. Ty se pak ukládají do nádobky, kterou je potřeba pravidelně vyprázdnit.
Jaký je nejlepší způsob čištění prachovky?
V první řadě je důležité vědět, jak často bychom prachovku měli čistit. Protože se nádobka na nečistoty u nových čističek plní pomaleji, doporučuje se čištění prachovky provádět v pravidelných intervalech. V závislosti na tom, jak často ji používáte, může být nutné čistit prachovku jednou až dvakrát do měsíce. Než se pustíte do čištění prachovky, nejprve si prostudujte návod výrobce. Každá prachovka se totiž může lehce lišit v závislosti na značce a modelu.
Čištění prachovky můžeme rozdělit na dvě hlavní části: čištění filtrů a čištění nádobky. Při čištění filtrů je nutné odstranit všechny částice prachu a nečistoty, aby mohli nadále účinně fungovat. Nádobku z časového hlediska čistíme více, než filtry, jelikož u do špatného zacházení mohou vyvinout nepříjemný zápach nebo se některé z nečistot u vstupu do prachovky usadí a tím by přestala účinně fungovat.
Čištění filtrů prachovky
Filtrování vzduchu je základem správného fungování prachovky. Proto bychom měli tyto filtry čistit nejpozději po každém třetím použití. Vysavač s hepa-filtrem se však doporučuje čistit ještě častěji, tedy po každém použití. Postup čištění:
1. Vypneme prachovku a upozorníme všechny v domácnosti, aby nevypínali zástrčku, dokud se neochladí.
2. Demontujeme filtr – většina filtry jsou demontovatelné a lze je snadno vyndat. Nicméně je dobré se podívat do manuálu, kde by mělo být popsané jak filtry správně demontovat.
3. Odklopneme kryt filtru, abychom viděli všechny části filtru – může se stát, že všechny části filtru nesledují stejný časový cyklus čištění a tak by se nám nedokázaly kompletne uvolnit zpracuj nečistot.
4. Pokud máme doma přenosný vysavač, můžeme filtr nejdříve sesát, abychom nečistoty a popeloviny uvolnali a snadno je odstranili.
5. Poté můžeme filtr umýt vlažnou vodou – pozor určitě nesmíte používat příliš horkou vodu, nebo žádné agresivní chemikálie.
6. Filtr necháme uschnout – doporučuje se použít místo sušáku místo slunce.
Čištění prachu a nečistot ve filtrech je nutné provádět nejen kvůli účinnosti, ale také proto, že když se v nich namnoží bakterie, hrozí riziko infekce.
Čištění nádobky prachovky
Nádobka na prach nás chrání před nemocemi, protože zachytává částice z pokoje, které by jinak mohly vstoupit do našeho těla. Protože se nádobka na nečistoty u nových prachovek plní pomaleji, doporučuje se čistit prachovku pravidelně v časových intervalech. Postup pro čištění nádobky:
1.Prvně sbalíme nádobku z prachovky z domnašejší části.
2. Rozmontujeme prachovku a připravíme si vše, co potřebujeme pro její očištění – pucovadlo a mýtí misky.
3. Nádobku jednoduše umyjeme vodou a která pokud naší prachovce nám toto čištění nevadí tak ji můžeme také umýt všechny části včetně hadic a filtů.
4. Po umytí necháme kompletně uschnout nejlepší je, pokud ji necháte v dostatečné vzdálenosti od zdroje tepelného záření.
Správná údržba a pravidelné čištění prachovky prodlouží její životnost a také zlepší účinnost. Chrání nejen nás a naši rodinu před nečistotami a škůdcům, ale také naše zařízení.
Tipy a triky pro čistotu domova
Vždy se snažte při úklidu věnovat pozornost prostoru pod a za polštářem. Tyto části se snadno zaplní zvířecí srstí a jinými nečistotami a to dokonce ještě více než ty viditelné.
Používejte mikrotenové sáčky k ukládání oblečení nebo polštářů, abyste chránili své věci před prachem a vlhkostí.
Pojistěte si pravidelné čištění koberců a kobercových potahů, aby se z nich odstranily nečistoty, které se shromažďují v kobercích a mohou způsobit problémy s dýcháním.
Využijte speciálního zářiče ultrafialového světla, abyste se zbavili drobných hmyzu.
Udržujte kuchyni čistou pomocí mikrotenových obalů. Ty přináší snadnou cestu k vysypání odpadu a snižuje šanci na rozlití tekutého odpadu.
Vyhýbejte se používání chemických výrobků křeslí a gaučů, protože mohou způsobit poškození těchto prvků nábytku. Pokud používáte chemikálie, věnujte pozornost návodu na použití a pečlivě opláchněte chemikálie z povrchů.
Závěrem
Čištění prachovky a údržba domova jsou kroky ke zdravějšímu a bezpečnějšímu místo pro naši rodinu a návštěvníky, ale také pro nás. Zapomeňte na jednorázové čištění, udržujte domácí čistotu a neváhejte, když potřebujete pomoci, využijte profesionálů a čistících služeb. Zdraví vždy stojí za to.