Milovníci psů, víte, jak důležité je udržovat zuby vašeho čtyřnohého kamaráda čisté a zdravé? Stejně jako u nás lidí, i u psů mohou různé bakterie a plak způsobit záněty a zdravotní problémy. Pokud se chystáte vyčistit zuby svému psu, ale nevíte, jak na to, máme pro vás praktické tipy a rady na téma Jak vyčistit zuby u psa. Recepty na domácí zubní pasty, doporučení pro správné techniky čištění a další užitečné informace najdete v našem článku. Tak neváhejte a dejte se do toho – vaši pes vám za to jistě poděkuje!
Jak vyčistit zuby u psa: Praktické tipy a rady
Většina majitelů psů se obvykle soustřeďuje na pravidelné koupání a stříhání drápků, ale často opomíjí čistění zubů u svých čtyřnohých mazlíčků. Právě jako u lidí je ale čistota zubů u psů klíčová pro zdraví celého organismu. Níže vám přinášíme několik praktických tipů, jak správně vyčistit zuby u psa a udržet tak jeho chrup zdravý.
1. Začněte hned, jakmile váš pes přijde do rodiny
Ideálně byste měli se čištěním zubů začít už u štěněte. Tak se pes naučí, že je to pro něj normální část péče o zdraví a nebude mu to připadat jako něco cizího a tudíž nepříjemného. Navíc zuby štěňat jsou velmi citlivé a snadno se dosáhne na všechny zuby.
2. Používejte speciální pasty a kartáčky určené pro psy
Ačkoli by se mohlo zdát, že člověčí zubní pasta je pro psa zcela bezproblémová, opak je pravdou. Člověčí zubní pasta pro psy nemusí mít vhodné složení, navíc obsahuje množství silných aróm, které mohou být pro psa příliš intenzivní. Proto používejte pasty určené speciálně pro psy. Stejně tak i kartáčky by měly být určeny pro psy. Ty se vyrábějí z méně tvrdého materiálu, který odolává psímu skusu.
3. Zvykejte svého psa na čištění zubů postupně
Ačkoli je vhodné začít s čištěním zubů už u štěňátka, tak nemusí být hned nadšené z této nové činnosti. Proto se snažte zvyknout psa na čištění zubů postupně a nenechte jej s tím být příliš intenzivní. Postupně ho zvykávejte na nový zvyk a snažte se psa odměňovat po každém čištění.
4. Volba správné techniky čištění zubů
Čištění zubů psa není tak jednoduchá záležitost, jak by se mohlo zdát. Je důležité používat kruhové pohyby, které by měly být dlouhé a jemné. Hlavní pozornost by měla být soustředěna na zadní zuby a na stranu mezi zuby. Pokud by u psa projevoval nechuť k čištění zubů, zkuste přejít na jemné dotyky a masáže.
5. Pravidelnost čištění zubů
Ideálně byste měli psu zuby čistit alespoň jednou denně, ale je samozřejmě lepší čistit je i častěji. Pokud je to pro vás časově náročné, zkuste zvyknout psa na čištění zubů vždy před spaním. Pokud však zjistíte, že u psa již potíže s celkovým zdravím nějaké utvrdilo, může vám lékař předepsat nadstandardní péči a doporučit i vyšetření celé ústní dutiny.
6. Krmte psa kvalitními potravinami
Důležitou součástí péče o zdraví psů je i výběr kvalitních potravin. Zkuste vybírat jídlo s co možná nejnižším obsahem tuků a sacharidů. Tyto látky totiž nahrávají rozvoji zubního kazu a sbírání zubního kamene. Snažte se psa krmít potravinami, které přirozeně mechanicky čistí zuby, jako jsou kosti nebo speciální dentální tyčinky.
7. Pravidelná návštěva zvířecího lékaře
A konečně, ale nejdůležitěji. Pravidelná návštěva zvířecího lékaře by měla být nedílnou součástí péče o zdraví vašeho psa. Nejenže si váš pes návštěvou u lékaře odpočine od čištění zubů, ale pravidelné prohlídky a očkování pomáhají udržet psa zdravého a preventivně eliminovat následující problémy.
Výsledek
Jak můžete vidět, péče o zuby u psa není zrovna jednoduchou záležitostí, ale je nutnou součástí produkce zdraví celého organismu. Pokud dodržujete naše tipy a rady, můžete mít jistotu, že vašemu psu dopřáváte kompletní a kvalitní péči o jeho zuby. Navíc se díky tomu zamezíte pozdějším problémům, které by mohli nutit vašeho psa k veterinárním zásahům a zvyšovat tak náklady na jeho zdraví.