Jak vyčistit černou dřezovou vanu bez poškození povrchu

Pokud pracujete s počítačem na systému Windows, můžete vědět, že každá akce provedená v příkazovém řádku je uložena v historii příkazů. Tato funkce může být užitečná pro rychlejší práci s příkazovým řádkem. Nicméně, mohou se vyskytnout situace, kdy budete chtít vymazat historii příkazů, aby se zabránilo zobrazení citlivých informací. V tomto článku se podíváme na způsoby, jak vymazat historii příkazů v systému Windows.
Jak vymazat historii příkazového řádku v systému Windows

V systému Windows je příkazový řádek jedním ze základních nástrojů, které mohou uživatelům pomoci s řešením různých problémů. Při používání příkazového řádku se ale může snadno stát, že budete zadávat citlivé informace, které by se neměly ukládat na počítači. V takovém případě je důležité vymazat historii příkazového řádku. V této příručce se naučíte, jak na to.

Krok 1: Spuštění příkazové řádky

Prvním krokem, jak vymazat historii příkazového řádku v systému Windows, je spuštění samotného příkazového řádku. Můžete ho najít v nabídce Start v sekci Windows Accessories.

Krok 2: Zadání příkazu pro výpis historie

Jakmile máte příkazovou řádku spuštěnou, můžete zadat příkaz pro výpis historie. Stačí zadat příkaz „doskey /history“. Tento příkaz vypíše kompletní historii příkazů, které jste v minulosti zadávali.

Krok 3: Vymazání kompletní historie

Abyste vymazali kompletní historii příkazového řádku, musíte sdělit systému, že chcete, aby tuto historii vymazal. To provedete příkazem „doskey /reinstall“. Tento příkaz přemění příkazový řádek na čistou stránku, bez jakékoli historie.

Krok 4: Vymazání určitého příkazu

Pokud chcete vymazat pouze určitou položku z historie, můžete použít příkaz „doskey /listsize:N“, kde N je počet položek, které se mají zobrazit v historii. Poté už stačí zadat příkaz „doskey /remove:N“, kde N je číslo položky, kterou chcete vymazat.

Krok 5: Nastavení maximální velikosti historie

Výchozí nastavení maximální velikosti historie je 50. Pokud chcete tuto hodnotu změnit, použijte příkaz „doskey /listsize:N“, kde N je počet položek, které chcete zachovat v historii. Chcete-li tento počet nastavit jako výchozí pro příští použití příkazového řádku, stačí zadat „doskey /exename=cmd.exe /listsize:N /reinstall“.

Krok 6: Změna umístění historie

Pokud chcete změnit umístění historie, musíte nejprve vymazat dosavadní historii. Poté můžete použít příkaz „doskey /history > c:novy_soubor.txt“, kde „c:novy_soubor.txt“ je název nového souboru, do kterého se historie uloží.

Závěr

Vymazání historie příkazového řádku v systému Windows může být důležité pro uchování citlivých informací v soukromí. V této příručce jsme se naučili, jak vymazat kompletní historii, vymazat konkrétní příkaz, nastavit maximální velikost historie a změnit umístění historie. Pomocí těchto postupů se můžete ujistit, že vaše citlivé informace zůstanou v soukromí.

Podobné příspěvky