Pomáhá čistič vzduchu s plísněmi?

Dobrý den, dnes se budeme zabývat otázkou trápící mnoho nájemníků: Jak dlouho má můj pronajímatel na opravu plísní? Pokud žijete v bytě, který má problém s plísní, je důležité vědět, jak rychle musí vašemu pronajímateli trvat, než se tímto problémem začne zabývat. V této příručce vám poskytneme odpovědi na nejčastější otázky týkající se této situace v české republice.

Jak dlouho má můj pronajímatel na opravu plísní?

V případě, že bydlíte v pronajatém bytě a narazili jste na plísně, je důležité se s tímto problémem vypořádat co nejdříve. Plísně nejen škodí našemu zdraví, ale také mohou způsobit poškození budovy. Řešením je samozřejmě okamžitá oprava, avšak jak dlouho má váš pronajímatel na tuto opravu právo a povinnost?

Zákon o nájmu bytu

Jak víte, práva a povinnosti pronajímatele a nájemce jsou v České republice upraveny zákonem o nájmu bytu. Pokud jde o plísně, konkrétní ustanovení lze nalézt v §13, odst. 1. tam je uvedeno, že pronajímatel má povinnost udržovat byt a jeho příslušenství v takovém stavu, aby odpovídal smluvenému účelu a užití, a aby byt byl bezpečný.

Povinnosti pronajímatele

Z tohoto ustanovení vyplývá, že pronajímatel je povinen co nejdříve zajistit opravu plísní, a to bez zbytečného odkladu. To znamená, že je třeba se s ním co nejdříve spojit a upozornit ho na problém s plísněmi. On by pak měl co nejdříve zajistit opravu.

Pokud k této opravě nedojde včas, můžete jako nájemce uplatnit vůči pronajímateli řadu nároků a opatření. V první řadě byste mohli požadovat snížení nájemného vzhledem k tomu, že byt není plně využitelný či funkční. V případě, že by v důsledku plísní došlo ke zhoršení zdravotního stavu nájemce, může dojít i ke kompenzacím za zdravotní škody.

Doba opravy plísní

Ovšem jak je již zmíněno výše, pronajímatel má povinnost zajistit opravu plísní co nejdříve, avšak přesné doby opravy v zákoně nejsou uvedeny. To je sice nepraktické, nicméně při uplatňování svých nároků by měl nájemce uvádět konkrétní časový termín, do kdy by měla být oprava dokončena. Tento termín by měl být realistický a zohledňovat jak rozsah poškození, tak i možnosti pronajímatele, aby se opravy mohl co nejrychleji ujmout.

Pokud by pronajímatel v daném termínu opravu neuskutečnil, měl by nájemce vyzvat pronajímatele v písemné formě a dát mu druhou šanci k vypořádání problému. Pokud ani po této druhé výzvě k opravě nedojde, může nájemce požádat o pomoc soud. Ten by měl v dané věci rozhodnout v nájemcovu prospěch, neboť nedodržení správného stavu bytu je v naprostém rozporu se zákonem o nájmu bytu.

Závěr

Je tedy důležité upozornit pronajímatele na problém s plísněmi co nejdříve a požadovat jejich okamžitou opravu. Pokud však oprava nebude včas provedena, připravte si seznam svých nároků a kontaktujte soud, který by vám mohl pomoci vypořádat se s tímto problémem. Nezapomeňte, že vaše zdraví i celkové zdraví budovy jsou na hřišti.

Podobné příspěvky