Co dělat

Výroba silikonových forem se stala velmi populární zejména mezi kreativními lidmi, kteří se chtějí věnovat domácí výrobě, řemeslům nebo dokonce podnikání. Silikonové formy jsou velmi univerzální a umožňují vytvářet různé druhy výrobků, jako jsou ozdoby, figurky, hlavy, části modelů a další. Pokud se chcete do výroby silikonové formy pustit, nabízíme vám krok za krokem návod, jak postupovat a vytvořit si formu vlastníma rukama.
Jak vyrobit silikonovou formu krok za krokem

Vyrobení vlastní silikonové formy není složité, ale vyžaduje větší pozornost při přesném dodržování postupu. V této příručce se dozvíte, jak vyrobit silikonovou formu krok za krokem, co budete potřebovat a jak jednoduše vytvořit perfektní kopii vašeho originálu.

1. Shromážděte si všechny potřebné materiály a nástroje

Níže uvádíme seznam všech materiálů, které budete potřebovat pro výrobu silikonové formy. Základem je samozřejmě silikon, který je určený pro výrobu forem. Tyto materiály lze obvykle zakoupit v hobby marketech nebo přes internet.

Seznam potřebných materiálů:

– Silikon pro výrobu forem
– Odporové misky na směs
– Míchací nádoby a míchadla
– Originál, ze kterého budete formu vyrábět
– Separátor pro ochranu originálu
– Nůžky a nůž
– Speciální fixační pásky
– Vodivá malba
– Čistič štětců
– Měřicí nádoby a váhy

2. Připravte vaše modely k tvorbě forem

Můžete vytvářet formu z různých materiálů, například z keramiky, betonu, gumy, vosku atd. Důležité je však připravit prototyp tak, aby byl připraven na výrobu formy.

Pro ochranu originálu před silikonovou směsí je dobré aplikovat ochranný separátor. V tomto kroku naneste separátor na celou plochu originálu, aby se silikon nelepil na výrobek. Pokud pracujete s více kusy na stejné odlitky, připravte si pro každou část svůj separovaný originál.

3. Vytvořte formu ze silikonu

Silikon by měl být podle postupu výrobce vhodný pro vytvoření forem. Silikon se nejčastěji míchá v poměru 1:1, tj. stejný objem A a B směsi, dokud se obě směsi dokonale nespojí.

Postup nanášení silikonu na originál:

– Nalijte stejné množství části A a B.
– Pomocí pilníku na nehty odřízněte konec z obou trubek s A a B směsí.
– Směsi pečlivě promíchejte, dokud není hladká a nemá homogenní texturu.
– Nanášejte silikonovou směs na připravený originál. Zpočátku naneste velmi tenkou vrstvu, aby silikon pevně držel.
– Výsledná vrstva by měla být 1-2 cm silná.

Jakmile je vrstva silikonové směsi na originálu suchá, ponorujte s originálem do nového silikonu, aby byl celý originál pokryt. Můžete také použít speciální válcový válec, který pomáhá k perfektnímu pokrytí. Na tento krok si dejte dostatek času, aby silikon měl dostatek času k vytvrzení.

4. Upravte a dokončete silikonovou formu

Jakmile je směs silikonu vytvrzená, použijte speciální nůžky nebo nůž, abyste formu odřízli od zbytku silikonu v odporové misce. Pokud vás někde silikon nevyschl, můžete ho pomocí malého množství dřevěného kolíku dokonale dotáhnout.

Můžete si také nastavit dokonalý požadavek na výrobek tím, že použijete speciální pásku, která zajistí správnou formu a tvar. Aby byl tvar vyrobený perfektní, přiložte vrstvu vodivé malby. Malba vám pomůže při řezání formy a zajistí správný tvar.

5. Finální kontrola

Jakmile je forma úplně dokončena, je třeba provést finální kontrolu. Zkontrolujte, zda je forma připravena a zda je perfektně vyrobená. Pokud si nejste jisti, zda je forma dokonalá, můžete si také vytisknout výrobek pomocí 3D tiskárny a porovnat s originálem.

Vytvoření vlastní silikonové formy není složité a dokonce může být i zábavné! Pokud dodržíte návod, postup a použijete kvalitní materiály, pak máte zaručený úspěch a vytvoříte perfektní kopii svého originálu.

Podobné příspěvky