Jak odstranit černou plíseň z dřeva?

V případě, že se v pronajatém bytě nachází plísně, může to způsobit zdravotní problémy a zhoršit kvalitu života nájemníka. Pokud je pronajímatel odpovědný za vznik plísní, může být žalován a nájemník má právo na náhradu škody. V této článku se podrobněji podíváme na to, kdy a jak může nájemník žalovat svého pronajímatele kvůli plísním.

Můžu žalovat svého pronajímatele kvůli plísním?

Plísně jsou velkým problémem v mnoha bytových jednotkách, ať už jsou to byty, domy nebo kancelářské prostory. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí tráví většinu svého času uzavřeni v těchto prostorách, plísně mohou mít vážné zdravotní důsledky. Takže co můžete udělat, pokud se plísně objeví ve vašem pronajatém bytě a co jsou vaše práva?

Je povinností pronajímatele odstranit plísně

Jakékoli nemoci nebo poruchy spojené s plísněmi mohou pronajímatelům náležitě přitížit. Plísně způsobují alergie a astma a mohou také zhoršovat zdravotní stav osob s imunitními problémy. Proto je povinností pronajímatele zajistit, aby byl pronajatý prostor v dobrém a zdravém stavu.

Jakmile nahlásíte problém spojený s plísněmi, má pronajímatel povinnost zasáhnout. Pokud se tak nestane, můžete jako nájemce přijmout kroky k odstranění plísní. Pokud však budete muset platit za odstranění plísní sami, můžete si požádat o vrácení těchto nákladů od pronajímatele.

Pronajímatel musí být informován o problému

Je důležité informovat svého pronajímatele o problému co nejdříve, jakmile se plísně objeví. Je také důležité poskytnout pronajímateli přístup do pronajatého prostoru, aby si vše mohl prohlédnout a zajistit vhodná opatření.

Měli byste mít doklady o tom, že jste informovali vlastníka nemovitosti o problému. Doporučuje se vám toto ohlášení poslat písemně. Pokud totiž rozhodnete o žalobě na svého pronajímatele kvůli plísním, můžete se na tuto formu důkazu odvolávat v případě sporu.

Zvažte žalobu, pokud váš pronajímatel nejedná

Pokud se vaše zdraví zhoršilo kvůli plísním a váš pronajímatel nejedná, můžete o něj podat žalobu. Když totiž pronajímatel nejedná, porušuje své povinnosti a může dojít k vážným následkům.

Pokud budete mít v úmyslu podat žalobu, musíte mít důkazy o tom, že jste informovali svého pronajímatele o problému a že jste mu dali dostatek času na vyřešení situace. Dále byste měli mít všechny doklady a účtenky, které jste utratili za odstranění plísní. Pokud dostanete při zkoumání tohoto materiálu příznání, můžete být odškodněni za své náklady.

Závěr

Plísně jsou nebezpečné a mohou zhoršit kvalitu života pronajímatelů. Je proto důležité, aby pronajímatelé dodržovali své povinnosti a zajistili, že jejich nemovitosti jsou bez plísní. Pokud se plísně přesto objeví, měli byste informovat svého pronajímatele a požádat o odstranění problému. Pokud váš pronajímatel nejedná, můžete podat žalobu a požadovat náhradu svého škodu.

Podobné příspěvky