„Máte doma vakumovaný losos a nevíte, jak dlouho ho můžete uskladnit v lednici? Přesnou odpověď na tuto otázku najdete v našem článku. V následujících řádcích vám přinášíme informace o skladování vakumovaného lososa, jeho trvanlivosti a jak ho nejlépe využít v kuchyni.“
Jak dlouho vydrží v lednici vakumovaný losos?
Pokud máte plán v nejbližší době nějaký losos uskladnit, určitě vás zajímá, jakým způsobem to udělat správně tak, aby měl co nejdelší trvanlivost. V tomto článku se zaměříme na jak dlouho vydrží v lednici vakumovaný losos.
Co je to vakumování?
Předtím, než se dostaneme k tématu, které nás dnes zajímá, bude důležité si povědět pár slov o samotném procesu vakumování. Vakumování potravin spočívá v odebírání vzduchu z obalu. Tuto činnost realizuje vakuová, resp. zvačovací, zařízení – ta se díky podtlaku a speciálním sáčkům postará o to, že z námi uložené potraviny bude odstraněn veškerý vzduch. Tím se sice zvýší množství přítomného oxidu uhličitého, ale většina mikroorganismů se poté již nemůže rozmnožovat. Díky tomu jsou vakuově balené potraviny dlouhodobější, dobře ochráněné a zůstávají svěží.
Jaké jsou výhody vakumování?
Zejména proteinové potraviny, jako je například losos, jsou při takovémto zpracování ochráněny před změnou rysů, která je běžná při klasickém ukládání do lednice. Navíc, pokud chcete konzervovat kvalitní ryby (losos, pstruh, tuňák, halibut), pak právě zvačování je nejlepší metoda pro jejich skladování. Vakumování totiž eliminuje vzduch a tedy i vnější vlivy (světlo, vlhkost, pach), které by mohly způsobit poškození lososa.
Jaký je minimální trvanlivost vakumovaného lososa?
Po vakumování lze potraviny skladovat mnohem déle, než když je uložíte do lednice bez vakuování. Když si pořídíte kvalitní vákuovací zařízení a zvolíte kvalitní vakuační sáčky, tak byste mohli losos skladovat v lednici i více než 2 týdny. Samozřejmě záleží na množství lososa, velikosti samotného filetu a dalších faktorech.
Jak přesně losos skladovat?
Losos by měl být vždy uložený na místě, kde se udržuje teplota mezi 0-2 °C, jak navíc návod uvádí. Teploty nad 4 °C mohou uvolnit mikroorganismy a narušit integritu lososa. Pokud máte teplotně řízenou lednici, kde si můžete nastavit teplotu pod 4 °C, máte výhodu, ale i v ostatních případech musíte být opatrní a dodržovat hygienické principy.
Co se děje s vakuovaným lososem po 2 týdnech skladování?
Pokud je losos dobře vakuován, jakmile se změní jeho barva z jasné růžové na bledější, je to známka toho, že losos není už zcela čerstvý, ale je stále v pojivovém stavu a dá se jíst. Tento jev je způsobený tím, že enzymy v jeho tkáni se vyskytují dále a dále, a tedy i proces stárnutí (vizuální) zrychlují.
Jaký je nejlepší způsob uskladnění lososa?
Pokud máte možnost, těsně před konzumací lososa byste ho měli vytáhnout z vakuačního obalu a počkat zhruba 30 minut, než se dostane zpět na pokojovou teplotu. Optimálně by losos měl být pripraven takto a servírován zhruba do hodiny od vytažení z lednice.
Závěr
Výhodou vakumování ryb (a jiných potravin) je, že chrání před negativními vlivy jako jsou bakterie, vlhkost či pach a pomáhá tak prodloužit jejich přirozenou trvanlivost. Pokud se držíte hygienických principů a losos uskladníte na správném místě, může být skladován až 2 týdny. Pokud dodržíte pravidla uskladnění, losos v případě, že září, i po 2 týdnech zůstává pochoutkou na talíři.