Jak resetovat pračku Whirlpool: postup krok za krokem

V dnešní době se čínská kuchyně stala neuvěřitelně populární, a s ní i kel čínský, tedy oblíbený, křupavý a lehce sladkokyselý salát z plodů jedlé plůtek. Pokud jste se s kelím čínským ještě nesetkali, nebojte se, není to nic složitého. V tomto článku vám přinášíme jednoduchý návod, jak umýt kel čínský, aby byl čistý a připravený k tištění.
Jak umýt kel čínský

Kel čínský je oblíbenou zeleninou v mnoha českých domácnostech. Má vysokou obsahu vitamínů, minerálů a vlákniny, což z ní činí zdravou volbu. Avšak, protože je tato zelenina velmi vláknitá, čištění a mytí kelu čínského může být náročné.

Jak tedy můžeme umýt kel čínský? V tomto článku se budeme věnovat správnému způsobu čištění a mytí kelu čínského.

Jak čistit kel čínský?

1. Odstraňte vnější listy

Prvním krokem při čištění kelu čínského je odstranění vnějších listů. Ty nejsou jen staré, ale mohou být také špinavé, nebo dokonce napadené škůdci. Odstraňte vnější listy, až se dostanete k čerstvému a zdravému stonku.

2. Odřízněte spodní část

Následujícím krokem je odříznout spodní část stonku. Tato část je mnohdy suchejší a tvrdší, a proto ji odřízneme. Pokud necháme spodní část na kelu, může to vést k tvrdosti a žmolitosti kelu při vaření.

3. Odstraňte sponkové svazky

Dalším krokem při čištění kelu čínského je odstranění sponkových svazků. Tyto svazky drží stonky v jednom kuse. Odstraňte je opatrně jednotlivě, aby se nic nedotklo jemného a křehkého kelu čínského.

4. Roztřiďte kel

Jakmile jste odstranili všechny nečistoty z kelu, můžete je rozdělit na jednotlivé listy. To ulehčí budoucí proces mytí a také vám umožní odstranit případné nečistoty z jednotlivých listů.

Jak umýt kel čínský?

1. Namáčejte kel

Nejlepší způsob, jak umýt kel čínský, je ho namočit v čisté vodě. Kel do vody položte pomalu a opatrně, abyste neničili jednotlivé listy. Nechte kel namočený v čisté vodě po dobu 3-5 minut. Tím se odstraní všechny nečistoty a bacily z kelu.

2. Opláchněte kel vodou

Po odpočinku v čisté vodě je čas kel opláchnout pod tekoucí vodou. Můžete použít studenou nebo teplou vodu, podle svého uvážení. Kel je možné otřít nebo šetrně opláchnout, aby se zbavil zbytků nečistot.

3. Opakujte postup

V případě, že použijete tento způsob mytí kelu čínského, může se stát, že bude stále zůstávat nečistoty. Pokud se tak stane, nemusíte se bát opakovat celý postup. Stačí kel vrátit zpět do čisté vody a nechat ho tam namočený dalších 3-5 minut.

4. Použijte speciální mycí prostředky

Pokud se stane, že je kel silně znečištěný a procházíte těžkými časy s jeho mytím, můžete použít speciální mycí prostředky pro zeleninu. Tyto prostředky jsou k dispozici v obchodech s potravinami a pomáhají odstraňovat nečistoty, bakterie a pesticidy z kelu.

Závěr

Když již máte kel čínský v čisté vodě, je připraven na použití při vaření. Nejlépe se kel vaří bleskovou metodou, kdy ho přidáte do vroucí vody po dobu 1 minuty. Pokud chcete zachovat vitamíny a minerály, raději ho nevařte dlouho.

Jak vidíte, čištění a mytí kelu čínského není žádná raketa. Stačí dodržet několik jednoduchých kroků, a budete mít čistý a zdravý kel čínský, připravený k vaření.

Podobné příspěvky