Je Downy výrobcem pracího prášku?

Vánoční svátky pomalu končí a blíží se Nový rok. Pro mnoho lidí je zvykem měnit ložní prádlo a utěrky právě při této příležitosti. To je sice chvályhodné, ale při manipulaci s ním je potřeba být opatrný. Nesušte prádlo venku, může to vést k vážným neštěstím. O tom, co s pračkou, sušičkou a ložním prádlem na Nový rok, si přečtěte v našem článku.

Nesušte prádlo na Nový rok – pozor na neštěstí!

Nový rok je čas, kdy si přejeme mnoho štěstí a radosti do dalšího roku. Často toto přání spojujeme s tradičními zvyky, jako jsou ohňostroje, jídlo a pití, ale i s mnoha pověrami a zvyky. Jedním z takových zvyků je nesušení prádla na Nový rok. Mnozí lidé věří, že pokud budou sušit prádlo na silvestrovský či novoroční den, přitáhnou si neštěstí do svého domu.

Původ zvyku

Původ tohoto zvyku není známý, avšak má kořeny v četných pověrách a zvycích. Například se věřilo, že pokud se na Silvestra či Nový rok pověsí prádlo na venkovním sušáku, stane se z něj plátno, které slouží jako závěs pro nově narozené dítě. Další pověra říká, že pokud se na silvestrovský či novoroční den suší prádlo venku, může to způsobit nemoc lišky, jelena nebo jiné zvěře.

Moderní výklad

Moderní výklad této pověry může být spojen se změnou společnosti. Dnes má většina lidí sušičky na prádlo, takže není potřeba venkovní sušák. Nicméně v době našich praprapředků se pravděpodobně prádlo muselo sušit venku. Sušení prádla mohlo být spojeno s chudobou a bylo považováno za staromódní. Proto mohla vzniknout pověra, že sušit prádlo na Silvestra či Nový rok přináší neštěstí.

Možná rizika sušení prádla na Silvestra a Nový rok

Pokud se podíváme na možná rizika spojená se sušením prádla na Silvestra či Nový rok, můžeme dojít k zajímavým závěrům. Prvním rizikem je samozřejmě počasí. Ledger.cz napsal, že pokud je během silvestrovské noci vlhké a studené počasí, mohou se na mrazivém prádle tvořit ledové krystalky a kusy ledu. Takový ledový balvan pak může poškodit sušák nebo dokonce ublížit kolemjdoucím lidem.

Dalším rizikem může být pachový projev vašeho prádla, pokud se bude sušit na venkovním sušáku poblíž ohňostroje nebo ohňového díla. Pokud by bylo prádlo ovlivněno vůní a pachy z ohňostroje, nemusely by se nijak pozitivně projevit na vaší letošní novoroční soutěži o nejhezčí čistou náplň. S ohledem na tuto skutečnost by mohlo být vhodnější sušit prádlo v bytě nebo v sušičce.

Závěr

Je tedy správné držet se tradičních zvyků a nechat prádlo na Silvestra a Nový rok usušit jinde, než venku? Pokud jste příznivcem pověr, určitě neošidí. Pokud věříte na výše popsané rizika, měli byste určitě zvážit, zda je nutné sušit prádlo právě na Silvestra či Nový rok na venkovním sušáku. Pamatujte si, že neštěstí se nemusí dostavit jen kvůli prádlu, ale také kvůli neopatrnosti lidí kolem. Snažte se tedy být opatrní a poškození sušáku nebo ublížení někomu kolem sebe se může omezit.

Podobné příspěvky