Jak čistit litinovou pánvi s rezí

Jak čistit litinovou pánvi s rezí? Toto je častá otázka mezi majiteli litinových pánví. Litina je sice známá svou vysokou kvalitou a dlouhou životností, avšak může být náchylná k rezavění. Pokud nebudeme dodržovat správnou péči o litinovou pánvi s rezí, můžeme se dostat do situace, kdy bude pánve těžké používat a časem ji budeme muset vyměnit. Proto je důležité vědět, jak tuto situaci předejít a jak správně litinovou pánvi s rezí čistit.

Jak čistit litinovou pánvi s rezí

Litinové pánve jsou oblíbeným kuchyňským nástrojem mnoha lidí. Jsou to však poměrně křehké nádoby, které vyžadují náležitou údržbu, aby se jim prodloužila životnost. Pokud máte litinovou pánvi s rezí, musíte vědět, jak ji čistit. V tomto článku si popsáme, jak postupovat při čištění litinové pánve s rezí.

Kroky k čištění litinové pánve s rezí

1. Veškeré zbytky jídla odstraňte z pánve pomocí pevného nádobí, jako je např. dřevěná stěrka. Pokud jsou zbytky příliš tvrdé, můžete je nechat nasáknout v teplé vodě. Nikdy nečistěte litinovou pánvi způsobem, který by mohl poškrábat její povrch.

2. Čím dříve začnete s čištěním, tím lépe. Opláchněte pánvi vodou, aby se zbavila přebytečných zbytků jídla a uvolnila se povrchová rez.

3. Do pánve nalijte dostatek vody, aby byl povrch pánve zcela zakrytý. Přidejte 1/2 šálku bílého octa a nechte vařit po dobu 15-20 minut.

4. Odstraňte pánvi z plotny a nechte ji vychladnout. Když je pánve použitelně chladná, použijte měkkou houbu a napuštěnou vodou s mýdlem na nádobí a pořádně vyčistěte povrch.

5. V případě, že vyčištěná pánvi není dostatečně čistá, připravte roztok z jedné části vodíku peroxidu a jedné části vody. Vlívejte trochu roztoku do pánve a zlehka zaškrábejte povrch houbou. Potom pánvi ještě jednou opláchněte.

6. Vyčištěnou pánvi vysušte a naolejujte. Použijte malé množství rostlinného oleje a potom rovnoměrně rozetřete po celé ploše pánve. Poté můžete pánvi uložit zpět do skříně.

Další tipy

– Pokud máte litinovou pánvi s rezí, vždy pro ni používejte jen měkká nádobí, jako jsou např. dřevěné stěrky. Použití ostrých nástrojů může poškodit povrch a může způsobit vznik úlomků a zvýšit tak riziko prospánkování.

– Nechte pánve vychladnout předtím, než je umyjete vodou, aby se zabránilo prasknutí.

– Nenechte pánve v dlouhodobém styku s mokrou nebo vlhkou vodou. To může vést k vzniku rezavých skvrn a poškození povrchu pánve.

– Pokud je povrch litinové pánve s rezí velmi poškozený, obraťte se na odborníka. Mohou vám doporučit specializované čističe, které jsou vhodné pro odstraňování povrchové rezivě.

Závěr

Čištění litinové pánve s rezí není složité, ale vyžaduje určitou trpělivost a opatrnost. Pokud se budete držet našich rad, zbavíte se rezivých skvrn na povrchu pánve a prodloužíte tak životnost vaší oblíbené kuchyňské nádoby.

Podobné příspěvky