Každý novopečený rodič touží po zajištění dobré péče pro své dítě. Jedním z nejdůležitějších prvků této péče je úprava hygieny, zejména v oblasti dýchacích cest. Čistý nos totiž zajišťuje správné dýchání a současně snižuje riziko vzniku infekcí. Pokud máte kojence, pravděpodobně uvažujete, jak správně vyčistit nos u kojence. V tomto článku najdete návod, jak na to.
Jak správně vyčistit nos u kojence
Kojenci mají malé nosy, které mohou být snadno zanesené a způsobovat jim nepohodlí při dýchání. Proto je důležité pravidelně vyčistit jejich nošní dírky.
Jak často čistit nos kojence?
Čistění nosu by mělo být součástí denní hygieny kojence. Doporučuje se provádět ho minimálně dvakrát denně, před ráno a večer před spaním. Pokud se však kojenci mučí s ucpaným nosem, či častým kýcháním můžete čistit nosek i častěji.
Jak vyčistit nos u kojence?
Existuje několik způsobů, jak správně vyčistit nosy u kojence. Nejúčinnější jsou následující metody:
1. Použití nosního spreje
Nosní spreje, které jsou v lékárnách k dostání jsou ideální pro čištění nosu kojence. Dostatečně hydratují nosní dutinu, způsobují změkčení případných hlenů a usnadňuje jejich vyloučení ven. Před aplikací nosního spreje je nutné nosní dírky u kojence vyčistit zvlněnou gázou. Pak neměli sprejovat více, než dle návodu.
2. Použít fyzické pomůcky
Někdy se vyskytnou případy, kdy nosní sprej není k dispozici. V takových případech lze čistit nos u kojence pomocí fyzických pomůcek. Jednou z možností jsou speciální čističky na hleny, které nabízí lékárny. Tyto pomůcky jsou zakřivené a umožňují tak snadný přístup k nosním dírkám. Pokud tuto pomůcku nemáte k dispozici můžete použít naditou bavlnu doprostřed špičky malého tamponu. Tento provazec naslijte do nosní dírky a jemně jednoduchým tahem hleny z nosu vyjměte.
3. Při ucpaném nosu použijte inhalaci
Pokud se u kojence vyskytne problém s vdechováním vzduchu v důsledku ucpaného nosu, inhalace dokáže tento problém velmi dobře řešit. Používat se mohou speciální dětské inhalátory a inhalace mohou být prováděny roztoky na bázi fyziologického roztoku, které máte možnost zakoupit v lékárně.
Důležité informace o čištění nosu kojence
Čištění nosu kojence je sice důležité, ale zároveň na toto téma existují určitá zásadní doporučení:
1. Nepoužívejte vatové tyčinky
Používání vatových tyčinek do nozdech u kojenců je zcela zbytečné. Vatové vlákna se totiž snadno trhají a jejich kousky pak hrozí částicí, které se mohou dostat do nosu dítěte.
2. Nedoplňujte do nosu kapky z infekčních obalů
V případě potřeby kapání nosních sprejů které obsahují antibiotika, by měly být péče o dítě přenechány odborníkům. Parenterální dávkování léků mívají svá specifika a technologii, kterou si amatérsky doplnit pro určení dávky je komplikované.
3. Neprovozujte čištění nosu kojence násilně
Ucpaný nos u kojence mívá mnoho příčin. Příkaz k násilnému čištění nosu často není řešením problému. Vždy je nutné dbát na maximální opatření a čištění provádit nenásilnými technikami.
4. Pokud se situace nelepší, kontaktujte odborníka
Pokud vaše snahy o vyčištění nosu kojence nemají pozitivní interakci a dítě trpí kýcháním, bolestí, či ucpaným nosem, kontaktujte okamžitě odborníka. Příčin tohoto stavu může být několik, nicméně u dětí do jednoho roku věku je nutné dbát na zvýšenou opatrnost.
Závěr
Vyčistit nos kojence není nic těžkého, ale je to velmi důležité. Dbejte na maximální opatření a čistění dělejte jemně a s láskou. Pokud máte jakékoli pochybnosti, neváhejte kontaktovat svého pediatra, který vám s usnadněním řešení situace určitě pomůže.