Koupelna je jednou z nejdůležitějších místností v domě, kterou je třeba udržovat v čistotě a hygieně. Čištění koupelny může být často časově náročné a náročné na úsilí, ale existují účinné a rychlé způsoby, jak mít koupelnu vždy čistou a uklizenou. V tomto článku se podíváme na tipy a triky, jak účinně a rychle vyčistit koupelnu.
Jak účinně a rychle vyčistit koupelnu?
Koupelna patří mezi ty místnosti, které často upadají do neřádu a špíny. Je to taková malá středověká pevnost, kterou je potřeba neustále bránit a udržovat v čistotě. S následujícími radami si ale ulehčíte práce a výsledek si užijete daleko déle.
Příprava
Než se pustíte do čištění, je třeba si zajistit potřebné pomůcky a přípravky. Nové houbičky, hadry, papírové ubrusy, roztok na čištění a odstraňování vodního kamene, speciální roztok na mytí skla, a samozřejmě i ochranné rukavice. Některé bytové domy mají při vchodu do bytu k dispozici i jednorázové ubrusy, které se vystřelují ze stojanu. Velkou výhodou je, že kromě toho, že jsou hygienicky balené, vám také ušetří čas a úsilí, protože je nemusíte prát a měnit.
Horní čistota
Když jste vyřídili přípravu, je na čase se pustit do samotného čištění. První fáze by měla zaměřit na koupelnový nábytek, police, zrcadla, a všechny další věci, které se nad vámi nachází. Pro lišejník a dlažbu příliš kyselá voda není to pravé ořechové, takže použijte nádobu s destilovanou vodou a octem nebo speciální roztok na čištění vodního kamene. Mnoho koupelen má suché zrcadlové stěny, které se samy nečistí. Pokud se ale zrcadlové stěny zalijí octem smíchaným s vodou v poměru jedna k jedné, necháte působit asi půl hodiny a poté horkou vodou opláchnete, budou zrcadla zářit jako nová.
Dlážděná podlaha
Dlážděná podlaha a kouty jsou nejčastějším zdrojem nečistot a plísňových usazenin. Pokud vás trápí tmavé skvrny, je pravděpodobné, že jsou způsobeny novelou a vlhkostí. Naštěstí existuje levný a skvělý prostředek na boj proti novotě a plísním. Smíchejte horkou vodu s octem v poměru jedna k jedné, poté přidejte špetku citronového oleje. Jste-li fanouškem esencí, použijte k míchání pár kapek levandulové nebo eukalyptové esence. Směs nanesete na podlahu a nechte ji působit minimálně 10-15 minut, poté obvykle postačí utřít mokrou houbičkou a sednout na zadek s pocitem naprosté čistoty.
Sprchový kout
Sprchový kout je pro mnoho lidí pravý noční můra. Není divu, neustále je vystavován vodě a vlhkosti, díky čemuž snadno vznikají plísně. A právě pro sprchový kout existují speciální prostředky na odstranění plísní. Přípravky bývají většinou k dispozici v koncentrované podobě, takže se vám vyplatí si pořídit i stříkací lahvičku. Tato pomůcka vám usnadní nanášení přípravku na místa, kde je to nejpotřebnější. Než se pustíte do čištění, zkontrolujte, zda předchozí osoba nezapomněla vyčistit sprchové dveře. Pokud ne, ušetříte si čas, když je dáte nejprve do pořádku. Přípravek poté naneste na zdi i podlahu, nechte působit a poté opláchněte vodou. Stejně jako u podlahy, výborným prostředkem na boj proti plísním v koutu a sprše je směs octa, vody a citronového oleje.
Umývadlo
Poslední částí koupelny, kterou není možné opomenout, je umývadlo. Zkontrolujte, zda je odpadní otvor volný a očištěný, aby voda stékala správně. Následně k umývadlu použijte vhodný roztok na odstranění vodního kamene. V případě, že máte hliníkovou armaturu, použijte jako odstraňovač kyselinu mléčnou, která na rozdíl od jiných roztoků nezpůsobí korozivní reakce s hliníkem.
Závěr
Nyní už vlastně jen zbývá uklidit nepotřebné houbičky a jiné prostředky a užít si koupelnu v naprosté čistotě. Pokud však budete postupovat podle našich rad a pravidelně čistit, nemusíte se nikdy bát, že by vaše koupelna odhalila své nehezké tajemství.