Jak účinně vyčistit dveře na troubě

Pokud u vás doma kuchyňská trouba slouží téměř dennodenně, pravděpodobně také vyskytuje usazeniny tuku a špíny na dveřích. Tyto nečistoty nejen kazí vzhled kuchyňského spotřebiče, ale mohou také ohrožovat hygienu a zdraví vaší rodiny. Proto je důležité pravidelně čistit dveře trouby. V tomto článku si představíme účinné způsoby, jak vyčistit dveře na troubě a udržet je v perfektním stavu.
Jak účinně vyčistit dveře na troubě

Pevné, kovové dveře na troubě jsou nezbytností pro udržení tepla a kontroly vašich pečících procesů, ale snadno se znečistí tukem a jinými jídly. Čištění dveří na troubě není zrovna nejlepší úkol, a ve většině případů si budete muset dát záležet, aby vypadaly jako nové. Tento průvodce vám poskytne tipy, jak účinně vyčistit dveře na troubě.

H2: Krok 1 – Základní čištění

Nejdřív se ujistěte, že je trouba opravdu vychladlá. Pak se zaměřte na povrch dveří a odstraňte všechny viditelné zbytky jídla, tuku a prachu. K tomuto účelu můžete použít hadr s mýdlem a teplou vodou nebo speciální čistič trouby. Hadr je dobré namočit do horké vody nebo naopak postříkat čističem a nechat chvíli působit. Poté hadrem pečlivě otřete povrch dveří na troubě s důrazem na znečištěné části. Vyhněte se používání abrazivních prostředků nebo drsných hadrů, které by mohly poškodit povrch. Počkejte až se povrch dveří zcela osuší.

H2: Krok 2 – Použití pasty z jedlé sody a vody

Jedlá soda je přírodní a účinný čistící prostředek. Pro tento krok připravte směs jedlé sody a vody. Smíchání malého množství jedlé sody s vodou vám poskytne pastu, kterou můžete aplikovat na povrch dveří na troubě. Nanesením pasty na povrch se zbavíte skvrn, tuků a jiných nečistot. Nechte směs působit asi deset minut, pak ji pečlivě otřete měkkým hadříkem. Poté opláchněte dveře a osušte je suchým hadříkem.

H2: Krok 3 – Použití vinného octa a vody

Vinný ocet má antiseptické vlastnosti a může pomoci odstranit nejen zbytky jídla a tuku, ale i nechtěné zápachy. Pro tento krok smíchejte vodku a vinný ocet v poměru 1:1. Poté naneste směs na hadřík a otřete jím povrch dveří troubě. Poté otřete suchým hadrem. Vinný ocet může zanechat silný zápach, ale nebojte se, postupem času se rozptýlí.

H2: Krok 4 – Použití mycího prostředku na nádobí a teplé vody

Mycí prostředek na nádobí a teplá voda jsou univerzálním způsobem, jak se vypořádat se silným znečištěním dveří na troubě. Pro tento krok si připravte misku horké vody a přidejte několik kapek mycího prostředku na nádobí. Poté hadrem aplikujte roztok na dveře a otřete je. Poté otřete hadříkem namočeným v čisté vodě a dveře osušte. Pamatujte, že při použití mycího prostředku na nádobí musíte použít pouze malé množství a důkladně opláchnout dveře, abyste se zbavili všech zbytků.

H2: Krok 5 – Prevence

Prevence je vždy lepší než léčba a to platí i v případě čištění dveří na troubě. Pravidelně čistěte povrch dveří pomocí hadříku a speciálního čističe trouby a zabráníte tak vzniku silného znečištění. Navíc, pokud máte v termostatovém ventilu trouby filtr nebo síťku, pravidelně je čistěte, aby se předešlo ucpání a blokování ventilu, což by mohlo dále zkomplikovat čištění dveří na troubě.

H3: Závěr:

Většinu času čištění dveří na troubě můžete provést pomocí běžných prostředků a důkladným čištěním. Použijte hadr s mýdlem a teplou vodou, pastu z jedlé sody a vody, směs vinného octa a vody, mycí prostředek na nádobí a teplou vodu nebo speciální čistič trouby. Pravidelně čistěte dveře na troubě a zabráníte tak vzniku silného znečištění. Pokud se na povrchu dveří však objeví hrubý a na pohled neprozrazující zbytek tuku, umýt ho nepomůže. Pro takové případy se nabízí profesionální čištění troub. Pokud si učinné čištění poeticky neužijete, zkuste zavolat na pomoc čističe troub!

Podobné příspěvky